Як адаптувати IT-компанію до Дія сіті: адвокат Максим Лебедєв

Дія Сіті як віртуальна зона пропонує правовий та організаційний режим, у якому свої переваги може знайти як стартап, так і велика продуктова чи аутсорсингова IT-компанія. Відповідно, усім гравцям ринку необхідно врахувати вимоги закону про Дія Сіті[1] та зрозуміти яким чином це вплине на бізнес.

Про це пише Максим Лебедєв адвокат GOLAW.

І хоча зміни до податкового законодавства та деякі підзаконні акти щодо процедур реєстрації резидентами Дія Сіті ще не прийняті, основні правила гри вже зрозумілі, а тому IT-компанії можуть поступово планувати свої дії для адаптації до організаційних і фінансових вимог Закону.

01  —  Який порядок включення до Дія Сіті?

Порядок включення компаній до числа резидентів Дія Сіті відносно нескладний та вимагає подачі простої заяви, яка має містити інформацію про компанію, її посадових осіб, перелік видів діяльності, запевнення про відповідність вимогам закону.

У Мінцифри буде десять робочих днів на розгляд заяви, прийняття рішення та надання відповіді, інакше – заява вважається прийнятою за принципом мовчазної згоди. Відмова допускається виключно у випадках невідповідності кандидата вимогам закону, подання недостовірних відомостей або подання документів ексрезидентом Дія Сіті протягом року з моменту його виключення.

Звісно, для забезпечення відповідності бізнесу вимогам до резидентів Дія Сіті заявникам необхідно буде зробити підготовчі дії та перелаштувати модель роботи. І тут виникає найбільше коло практичних питань.

02  —  Першим кроком має бути перегляд та адаптація структури бізнесу

Одна з вимог до резидентів Дія Сіті – це наявність 90% «кваліфікованого доходу» від стимульованих видів діяльності (наприклад, розробка чи видання програмного забезпечення або комп’ютерних ігор).

Тому, якщо компанія отримує дохід також від видів діяльності, які не передбачені законом для резидентів Дія Сіті, для отримання статусу резидента необхідно буде розглянути варіанти реструктурування бізнесу – змінити види діяльності, здійснити виділ чи поділ бізнесу, створення нових компаній тощо.

Крім того, є обмеження за видами діяльності. Для прикладу, компанія, яка оперує онлайн букмекером та розробляє власне програмне забезпечення, не зможе стати резидентом Дія Сіті. Однак, окрема компанія, яка розроблятиме на основі договору програмне забезпечення для букмекера, зможе зареєструватися в Дія Сіті.

Також, необхідно враховувати, що резидентом Дія Сіті може бути виключно українська юридична особа з розкритою структурою власності, яка не перебуває в стані припинення, перетворення або банкрутства і бенефіціари якої не перебувають під санкціями чи з КНДР, РФ. Тому, потенційним резидентам необхідно переглянути свою структуру бізнесу, перевірити пов’язаних осіб на предмет перебування в санкційних списках, а іноземному ІТ-бізнесу подбати про юридичну присутність в Україні.

03  —  Наступний крок – забезпечити відповідність фінансовим вимогам та перегляд моделі співпраці з ІТ-спеціалістами

Закон відкриває перед резидентами Дія Сіті нові можливості для регулювання відносин з ІТ-фахівцями, що очевидно з часом нівелюватиме будь-які переваги співпраці з ФОП, яка завжди була асоційована з ризиками прихованих трудових відносин.

Гіг-контракти є досить гнучким інструментом, який може передбачати надання послуг або виконання робіт, подібно до ФОП, або виконання роботи за певною посадою, як працівники у штаті компанії. Гіг-контракт може поєднувати у собі усі переваги цивільно-правового та трудового договору: гнучкий, ненормований графік роботи, оплату праці на погодинній основі або за виконаний проєкт, соціальні гарантії як от оплачувана відпустка, лікарняні, декретна відпустка тощо.

Звісно, нагальної необхідності переведення всіх ІТ-спеціалістів на модель співпраці за трудовими чи гіг-контрактами на початковому етапі немає. Потенційному резиденту достатньо буде підтвердити середньооблікову кількість працівників чи гіг-спеціалістів не менше 9 осіб із середньомісячною винагородою не менше 1200 євро.

Для стартапів передбачені спрощені вимоги для резиденства: не потрібно мати щонайменше 9 IT-фахівців із зарплатоюу 1200 євро, якщо компанія-заявника зареєстрована хоча б в межах 2 років до реєстрації резидентом Дія Сіті та має дохід за рік до реєстрації, у рік реєстрації та в наступному році (у кожному з 3 років) до 1167 розмірів мінімальної заробітної плати (для 2021 року – це 7 млн. грн). Пільгові умови для стартапів діятимуть до кінця року, наступного за роком реєстрації. Після спливу пільгового періоду, компанія повинна відповідати усім вимогам, інакше втратить статус резидента Дія Сіті.

Вбачається, що в будь-якому випадку, резидентам Дія Сіті в подальшому доведеться відмовлятися від моделі роботи з ФОП для реалізації у повній мірі наданих законом нових можливостей та збереження статусу резидента.

Для цього необхідно буде розробити відповідні проєкти договорів та провести кампанію переведення ФОП на гіг-контракти чи трудові договори, ліквідації ФОП, що для деяких гравців ринку,звісно, створить додаткову паперову роботу та, з іншого боку, зніме додаткове навантаження щодо адміністрування відносин ФОП-моделі. 

04  —  Наслідки набуття статусу резидента Дія Сіті

Статус резидента Дія Сіті є чинним з моменту опублікування відповідного рішення Мінцифри, після чого резиденти Дія Сіті можуть користуватися відповідними податковими пільгами та інструментами, які доступні виключно в Дія Сіті: гіг-контракти, NCA та особливий NDA, можливість залучення професійної управляючої компанії, нові механізми залучення фінансування (Convertible Loan, Option, Liquidation Preferences) тощо.

Але окрім цього, у резидента Дія Сіті виникають і додаткові зобов’язання щодо підтвердження відповідності вимогам щодо видів діяльності, кваліфікованого доходу, кількості працівників (гіг-спеціалістів) та розміру їх винагороди.  Для цього резидентам необхідно буде подавати перший звіт протягом трьох місяців після реєстрації та щорічний звіт, кожний з яких має бути підтверджений незалежним аудиторським висновком, що створює додаткове адміністративне навантаження та додаткові витрати.

На додачу, резидент Дія Сіті несе ризики втрати статусу резидента, яке можливе з підстав невідповідності вимогам до резидентів, порушення строків подання звітності тощо. І хоча закон передбачає процедуру адміністративного оскарження, протягом якого рішення не набуватиме сили, з огляду на те, що скарга розглядатиметься апеляційною комісією Мінцифри, можливість скасування свого ж рішення є маловірогідним. В свою чергу судове оскарження зупинятиме дію рішення про виключення резидента Дія Сіті за певних умов.  

За таких обставин, протягом строку судового оскарження, рішення про втрату статусу резидента, що в середньому складає 1-2 роки, бізнес перебуватиме у стані невизначеності та змушений буде знову вживати заходи щодо зміни моделі співпраці з ІТ-фахівцями, оскільки через три місяці після втрати статусу гіг-контракти припиняються автоматично.

Мінцифри декларує запуск Дія Сіті з початку 2022 року, а це означає, що для резидентів попереду багато роботи щодо адаптації корпоративних структур, налагодження внутрішніх процесів до нового регулювання і,  головне, – роз’яснення співробітникам нових правил гри.


[1] Закон України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні” (№ 1667-IX) від 15.07.2021 року;