Як стягнути аліменти: роз’яснення Зарічного районного суду м. Суми

Найчастіше питання про стягнення аліментів виникає одночасно зі справою про розірвання шлюбу, або одразу після розлучення. Зверніть увагу, що аліменти стягуються з моменту звернення за ними, а не з моменту розлучення. Аліменти можна стягнути в будь-який період, навіть коли батьки проживають разом і перебувають в шлюбі.

Про це повідомляє Зарічний районний суд м. Суми.

Варто зазначити, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня звернення з позовом, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – з дня подання такої заяви. Строки розгляду справи значення не мають і не впливають на розмір аліментів.

Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, – про це нам говорить стаття 180 Сімейного кодексу України. Але інколи один із батьків забуває про необхідність виконання цього батьківського обов’язку.

І тоді на поміч приходить судове рішення.

Поговорімо про способи стягнення аліментів через суд, які Ви зможете порівняти та обрати для себе найбільш зручний варіант.

Судовий наказ – це найшвидший спосіб для стягнення аліментів. Суд видає судовий наказ протягом 5 днів з дня отримання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи — боржника. Суд розглядає справу про видачу судового наказу на підставі доданих до заяви документів, без виклику сторін до суду, а це значить Вам не доведеться з’являтися в судове засідання. За судовим наказом аліменти можна стягнути лише у чітко визначених розмірах, тобто Ви як заявник обмежені обсягом вимог до боржника.

Заявник може заявити лише одну із двох вимог закріплених у ч. 1 ст. 161 ЦПК:

  • на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2 заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку;
  • у твердій грошовій сумі в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У разі заявлення іншого розміру аліментів суд постановляє ухвалу про відмову у видачі судового наказу.

Судовий наказ набирає законної сили у день його видачі та має силу виконавчого документа, тобто підлягає примусовому виконанню без видачі виконавчого листа. Ще однією перевагою судового наказу є те, що він не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Якщо Ви бажаєте стягнути аліменти у більшому розмірі, ніж дозволяє стягнення у наказному провадженні, або ще існує вимога, пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб, то необхідно звертатись до суду з позовною заявою, тоді розгляд справи буде відбуватись у порядку позовного провадження.

Сума аліментів, що може бути присуджена дитині в порядку позовного провадження, не передбачає визначення максимально граничного розміру аліментів на дитину. За рішенням суду кошти на утримання дитини можуть стягуватись у частці від доходу відповідача (1/4, 1/3, 1/2) або у твердій грошовій сумі (2000 грн, 3000 грн) щомісяця на дитину. 

Рішення суду набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо  не було подано апеляційної скарги. Для виконання рішення суду видається виконавчий лист з яким доведеться звернутись до виконавчої служби.

Запам’ятайте, позовна заява про стягнення аліментів подається до суду або за зареєстрованим місцем проживання/перебування відповідача, або за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача – враховуючі ці критерії Ви самостійно можете обрати до якого суду звернутися з позовом.

Варто зазначити, що у справах про стягнення аліментів судовий збір не сплачується.

Якщо Ви визначились, до якого суду будете подавати позовну заяву та  в який спосіб, то в нагоді Вам стане зразок позовної заяви про стягнення аліментів чи зразок заяви про видачу судового наказу, які Ви можете знайти на сайті Зарічного районного суду м. Суми в розділі “Громадянам” підрозділі “Зразки” позовних заяв та заяв про видачу судового наказу за посиланням: https://bit.ly/3jHDm2l.