Коли неявка адвоката у судові засідання може містити ознаки дисциплінарного проступку, а коли є обґрунтованою?

Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України оприлюднила дайджест за жовтень 2023 року “Правила адвокатської етики. Дисциплінарна практика ВКДКА за жовтень 2023 року (І частина)”, в якому міститься питання неявки адвокатів у судове засідання.

Про це йдеться на сайті ВША НААУ.

Щодо неявки адвоката до суду

Дорученням центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві адвокату доручено здійснити захист в ході судового розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування. Доручено прибути до Вищого антикорупційного суду 06 березня 2023 року о 12 год. 00 хв.

Адвокат прибув 06 березня 2023 року у судове засідання. У судовому засіданні адвокат заявив клопотання про відкладення розгляду клопотання та надання часу для ознайомлення з матеріалами справи та підготовки правової позиції.

У зв’язку із клопотанням адвоката судове засідання відкладено до 08 год. 00 хв. 07 березня 2023 року.

07 березня 2023 року о 01 год. 29 хв. адвокат направив на електронну адресу Вищого антикорупційного суду клопотання про відкладення розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, оскільки 06 березня 2023 року до 22 год. 23 хв. перебуватиме на процесуальних діях в Головному управлінні Служби безпеки України в місті Києві.

У судове засідання 07 березня 2023 року о 08 год. 00 хв. адвокат не з’явився.

ВКДКА звертає увагу, що відповідно до Узагальнення дисциплінарної практики кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури щодо неявки адвокатів у судові засідання, оцінюючи поважність причин неявки адвоката в судове засідання у кримінальних провадженнях (справах) дисциплінарним органам варто орієнтуватися на перелік обставин, які об’єктивно унеможливлюють з’явлення особи на виклик, визначений статтею 138 Кримінального процесуального кодексу; оцінюючи неявку адвоката у судове засідання, слід зважати на наявність доказів належного повідомлення адвоката про дату і час цього засідання; у разі належного повідомлення адвоката про судове засідання, його неявка у визначений судом день та час може бути виправдана лише об’єктивною неможливістю взяти участь у засіданні з поважних причин; відомості, що подаються як доказ поважності причин неявки адвоката у судові засідання, повинні перевірятися дисциплінарною палатою, адже трапляються випадки, коли адвокати зловживають процесуальними правами та створюють штучні докази.

Таким чином, неявка адвоката 07 березня 2023 року у судове засідання свідчить про наявність в його діях ознак дисциплінарного проступку у вигляді порушення правил адвокатської етики, а саме ознак порушення статей 7, 42, 44 Правил адвокатської етики.

Порушено дисциплінарну справу.

Рішення ВКДКА № Х-002/2023 від 26.10.2023. https://tinyurl.com/4nubdu6y

Огляд підготував Віктор Вовнюк, видатний адвокат України, Голова секретаріату Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.