Кожен шостий молодий адвокат хоче звільнитися через психічну напругу та ненормовану тривалість робочого дня.
Такі висновки містяться у звіті Центру дослідження та консультування з питань кар’єри (CRAC), підготовленому на замовлення Ради адвокатів Англії та Уельсу. Ситуація погіршилася на тлі пандемії COVID-19.
Вигоряння, знущання та велике навантаження
У дослідженні взяли участь понад 500 британських адвокатів-початківців. Вони назвали кілька основних причин, через які хочуть змінити роботу. Серед таких: потенційні негативні наслідки для психічного здоров’я, довгі та непередбачувані години роботи, велике навантаження, а як наслідок – відсутність балансу між роботою та особистим життям.
“Мої ровесники щиро думають про звільнення, два колеги звільнилися за останні шість тижнів, одна взагалі пішла з адвокатури”, – розповів в інтерв’ю дослідникам один із адвокатів у кримінальних справах. Він уточнив, що за існуючого щільного графіка роботи дуже складно приділяти час родині. Інший учасник дослідження сказав, що йому довелося бути свідком вигоряння своїх колег, оскільки багато юристів змушені були працювати по 14 годин на день.
Дослідження показало, що за останні два роки більше 1/3 британських адвокатів-початківців зазнавали знущань або переслідувань в інтернеті та офлайн. Найбільшу порцію негативу здобули фахівці з кримінального права — 40%. Найменшу – за комерційним правом. При цьому майже половина жінок-адвокатів (46%) стикалися з нападками – майже втричі частіше, ніж їхні колеги-чоловіки.
Крім того, за результатами звіту, на доходи адвокатів-початківців негативно вплинула пандемія COVID-19. Майже половина учасників дослідження відзначили несприятливі зміни у своїх особистих фінансах, а також у відносинах з колегами та спільному благополуччі, а 1/3 з них зіштовхнулися із серйозними фінансовими труднощами.
“Відключитися і перезарядитися”
Результати дослідження отримали живий відгук серед читачів британського юридичного порталу Legal Cheek, яке і опублікувало цю аналітику. У коментарях один користувач сприйняв новину іронічно: «Це нічого, 5/6 кваліфікованих адвокатів хочуть піти. Вибачте, хотів сказати 6/6».
Інший коментатор освідчився в любові до професії і дав адвокатам-початківцям пораду, як уникнути вигоряння: «Так, це важка робота, але вона цікава. Я досить зайнятий, щоб заробляти шестицифрові суми, але не настільки, щоб витрачати кожну вільну хвилину на роботу. Хитрість полягає в тому, щоб планувати регулярні відпустки, щоб ви могли вимкнутись та перезарядитися. Якщо вам не подобається життя адвоката, можливо, ви працюєте не на тій роботі чи не в тій палаті?»
Ще один адвокат докладно розповів про свій досвід роботи та рівень зарплати: «Я думаю, це просто залежить від того, який спосіб життя ви хочете. Я зовсім молодий (третій рік практики) і заробив близько 180 тис. фунтів стерлінгів за останній рік. Це менше, ніж в американських фірмах, але я не витрачаю так багато часу на роботу. Ніхто не вказує, коли та де мені треба бути. Мені не треба турбуватися про просування по службі та брати участь у політиці фірми. Декілька разів на тиждень у мене є плани на вечір, і мені не доводиться турбуватися про те, що хтось спробує утримати мене в офісі. Якщо щось настільки термінове, що потрібно зробити це до ранку (що трапляється рідко), я можу зайнятися цим ввечері, коли буду вдома. Крім того, судові слухання це весело і може урізноманітнити ваш день. Я думаю, що було б складніше працювати ті ж години в офісі і просто складати документи».
У юристів виник запит на подібні дослідження про фахівців-початківців в інших сферах. “Було б цікаво порівняти і з’ясувати, чи є результат 1 з 6 просто наслідком того, що 16-17% людей вибирають професію, яка їм не підходить з безлічі можливих причин…”, – написав один із користувачів порталу.
Самі замовники звіту зрозуміли, що вони мають багато роботи для утримання фахівців у галузі. «Це дослідження має стати тривожним сигналом для тих, хто цікавиться майбутнім професії. Зрозуміло, нам потрібно модернізувати роботу адвокатури. Культура, методи праці та благополуччя колег мають стати ключовими темами нашої роботи», — прокоментували звіт у керівництві Ради адвокатів.