Легалізація перебування іноземців в Україні протягом воєнного стану: адвокат Олександр Мельник

Значна кількість іноземних громадян не залишається осторонь, допомагаючи Україні у війні, приїжджають до України з різноманітними цілями – від реалізації волонтерських чи гуманітарних програм, до побудови бізнесу.

Про це пише Олександр Мельник, адвокат юридичної фірми GOLAW.

Незважаючи на безпрецедентну ситуацію в Україні, міграційне законодавство не зазнало суттєвих змін, що на практиці означає обмеження строків перебування іноземців на території України.

Громадяни держав з безвізовим порядком в’їзду можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України. Громадяни держав з візовим порядком в’їзду можуть перебувати на території України у визначеному їхньою візою строком, що здебільшого складає 90 днів. Після закінчення вказаних строків, іноземець зобов’язаний виїхати з України.

Водночас, з цілком об’єктивних причин, такий строк перебування іноземцями на території України може бути недостатнім для досягнення поставленої мети. Тому, надійним та зручним рішенням є отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні

Посвідка надасть можливість вільно перебувати на території України протягом одного року (з можливістю продовження такого строку або без такого), а також право вільного в’їзду/виїзду, оминаючи візові формальності та можливі перепони на кордонах, пов’язані із воєнним станом в Україні. 

Окрім того, наявність посвідки гарантує можливість офіційної реєстрації місця проживання в Україні, що надає додаткові гарантії та комфорт протягом перебування волонтера чи іноземного найманого працівника в Україні.

Законодавство передбачає доволі широкий перелік підстав, за наявності яких іноземець може отримати посвідку на тимчасове проживання, користуючись при цьому всіма перевагами такого перебування в Україні. Зокрема, такими підставами є: провадження культурної, освітньої, наукової, спортивної, волонтерської діяльності, працевлаштування, участь у діяльності філій, відділень, представництв та інших структурних осередків громадських (неурядових) організацій іноземних держав, робота у представництві іноземного суб’єкта господарювання в Україні тощо.

При цьому, з початком повномасштабної війни, велика кількість іноземних благодійних та некомерційних організацій зареєструвало (акредитувало) свою присутність в Україні, що надало змогу для іноземних волонтерів отримати відповідну волонтерську візу, що є підставою для  набуття посвідки на тимчасове проживання в Україні до одного року із можливістю її продовження

Також, однією із найбільш розповсюджених підстав для отримання посвідки є працевлаштування. Для працевлаштування іноземного працівника вимагається отримання дозволу на застосування праці іноземця, що є підставою для отримання робочої візи типу Д-04, та в подальшому гарантуватиме можливість отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні

Проте, для працівників представництв іноземних компаній або недержаних організацій, які зареєстровані (акредитовані) на території України в установленому законодавством порядку, не вимагається отримання дозволу на застосування праці іноземців, що значно спрощує  процедуру легалізації перебування таких іноземців в Україні

Як підсумок, можна зазначити те, що чинне законодавство України відкриває можливості для легалізації іноземців в Україні, надаючи їм безперешкодне право на проживання в Україні протягом дії посвідки на тимчасове проживання в Україні, що дозволить реалізувати свої цілі.