Ліквідація Конституційного суду – це пряме посягання на конституційний лад України: Марина Ставнійчук

Блокування рішення Конституційного суду України може призвести до делегітимізації Основного закону і держави загалом.

Про це заявила Голова Комітету з питань верховенства права при НААУ Марина Ставнійчук в ефірі «Свобода слова» Савіка Шустера повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Так адвокат прокоментувала заяви деяких представників політичних сил та органів вищої державної влади не виконувати рішення КСУ, який визнав неконституційними низку положень Закону України «Про запобігання корупції» та Кримінального кодексу України.

Вона пояснила, що своїм рішенням КСУ не закриває реєстри та не скасовує декларування, а відповідно до своїх повноважень, вказує на неконституційність окремих положень, зокрема, право НАЗК здійснювати контрольні функції, які мають прямий влив на судову гілку влади, і, зокрема, на суддів системи судоустрою та КСУ.

Вважає, що спекуляції з боку окремих експертів, активістів, політиків та представників державної влади, в тому числі, і оточення Президента, є свідомими провокаціями до ліквідації Конституційного суду.

«Я хочу нагадати про ситуацію, яка була у 2019 році. Була стаття щодо незаконного збагачення. Конституційний суд сказав, що ця стаття хибує щодо принципу верховенства права, в ній немає правової визначеності. В бік КСУ летіли стріли. Тодішній Голова суду Шевчук роз’яснив і суспільству, і парламенту в чому саме невідповідність цієї статті нормам Конституції. Парламент зрозумів, вніс зміни і на тому все скінчилось», – нагадала Марина Ставнійчук.

Адвокат підкреслила, що Конституційний суд України є єдиним незалежним органом конституційної юрисдикції в країні, його рішення є обов’язковими до виконання і не підлягають оскарженню, тим більше, законами України.

«Якщо ми сьогодні дозволимо у неконституційним спосіб, що пропонує Президент України за рахунок тих пропозицій, які йому напрацювали, ліквідувати Конституційний суд, що прямо суперечить Конституції України – у нас буде повністю делегітимізована держава і делегімітизований Основний закон. Нам вже не буде за що боротися – не буде держави, не буде Основного закону. Це є прямим посяганням на конституційний лад», – переконана Голова Комітету НААУ.

Найрозумніший спосіб вийти з цієї ситуації, на думку Марини Ставнійчук, провести комплексний аналіз всієї системи антикорупційних органів в Україні та привести у відповідність до Основного закону антикорупційне законодавство.

«Треба комплексно, системно проаналізувати стан боротьби з корупцією в Україні, починаючи від якості системи антикорупційного законодавства, закінчуючи роботою НАЗК і системою декларування. І тоді на основі законодавства, практики, досвіду, розуміння можна було б в спокійному режимі відпрацювати і привести у відповідність законодавства про корупцію до Конституції України», – зауважила Марина Ставнійчук.