Має бути посилена адміністративна і кримінальна відповідальність за порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності: Ізовітова

У законодавстві має бути посилена адміністративна і кримінальна відповідальність за порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності. Відповідні ініціативи мають бути закріплені у Плані дій щодо реалізації Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021-2023 роки, яка затверджена указом Президента України.

Про це заявила Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час позачергового засідання ради адвокатів України, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

В засіданні беруть участь Голова Комісії з питань правової реформи при Президентові України Сергій Іонушас, Голова Комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін, народний депутат Тарас Тарасенко, голова ВКДКА Сергій Вилков, керівники регіональних органів адвокатського самоврядування, комітетів НААУ.

Так, у законодавство варто внести зміни, аби встановити адміністративну відповідальність для суддів, прокурорів, слідчих та детективів за необґрунтоване звернення до дисциплінарних органів адвокатури зі скаргами на дії адвокатів. У кримінальному процесуальному законодавстві встановити додаткові критерії для ініціювання прокурорами, слідчими, детективами обшуків та оглядів у адвокат; чи додаткові критерії для надання слідчими суддями дозволів на проведення обшуку та огляду у адвоката.

«Необхідно домогтися реальної роботи законодавчого механізму відповідальності за незаконне проведення обшуку та огляду у адвоката, а також незаконного доступу до адвокатської таємниці під час проведення обшуку та огляду у адвоката; за незаконне ініціювання допиту адвоката в якості свідка. З досвіду ми знаємо, що це є поширеними практиками тиску на сторону захисту, особливо у резонансних кримінальних справах», – констатувала Лідія Ізовітова.

До Плану дій щодо реалізації Стратегії також мають бути внесені пропозиції повернути адвокатурі представництво в Вищій кваліфікаційній комісії суддів. 

«В частині проект Плану, що стосується ВККС, ми бачимо що на сьогодні нас там немає, адвокатура втратила 2 місця в цій комісії. Це несправедливо і ми поставили у свій варіант Плану дій можливість відновити на рівні законодавства, щоб наше представництво там було. Також ми звернули увагу на Громадську раду доброчесності і вважаємо, що НААУ має бути представлена там. Адже практикуючі адвокати кожен день спілкуються з суддями, взаємодіють з судами і знають про їх доброчесність і недоброчесність більше, ніж ті «експерти», хто приходить просто з вулиці», – сказала Голова НААУ.

Вона також вказала на необхідність ухвалити законопроект про оподаткування адвокатів як самозайнятих осіб, врахувавши особливість адвокатів у цій категорії платників податків.

Власне, на етапі підготовки Стратегії йшлося про те, щоб удосконалювати інститут адвокатури в контексті посилення захисту прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, відтак, це має залишатися пріоритетом для внесення законодавчих змін.

Нагадаємо, відповідно до Указу, для реалізації Стратегії президентська Комісія з питань правової реформи має забезпечити розробку та схвалення Плану дій. Рада адвокатів України скликана для того, аби затвердити пропозиції до цього документу, напрацьовані адвокатурою.