Маловацький розповів щодо найбільш розповсюджених підстав для скарг на дії суддів, які надходять до ВРП від адвокатів

Виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький взяв участь в експертній зустрічі з представниками регіонального Проєкту «Посилення професії юриста відповідно до європейських стандартів», присвяченої обговоренню питань професійних стандартів взаємодії адвокатів та суддів у судах.

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

За словами Олексія Маловацького, одним із чинників, який негативно впливає на професійні відносини між адвокатами та суддями, залишається неналежне фінансування судової влади.

«Наразі ВРП докладає усіх зусиль для підготовки Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. Запуск модулів ЄСІТС дасть змогу зменшити витрати судової влади, зокрема на надсилання поштової кореспонденції», – зазначив Олексій Маловацький.

У межах співпраці Ради з Міністерством цифрової трансформації України планується вирішити питання щодо можливості повідомлення учасників судових процесів про судове засідання через мобільний додаток «Дія», що, на думку Олексія Маловацького, також сприятиме налагодженню більш ефективної взаємодії між суддями та адвокатами.

Задля пошуку спільних рішень Рада також ініціювала формат національної дискусії, проведення спільних заходів та обговорень за участю представників юридичної спільноти. Зокрема, було організовано п’ять масштабних заходів, в яких брали участь судді, кандидати на посади суддів, адвокати, науковці, депутати, прокурори, міжнародні експерти, учасники судових процесів тощо.

Відповідаючи на запитання експертів щодо найбільш розповсюджених підстав для скарг на дії суддів, які надходять до ВРП від адвокатів, Олексій Маловацький зазначив:

  • порушення строків розгляду справ, що здебільшого зумовлено значним навантаженням суддів, спричиненим кадровим голодом у судах та відсутністю ВККСУ;
  • ухвалення рішень щодо застосування до особи запобіжного заходу у вигляді арешту;
  • ухвалення рішень про арешт або конфіскацію майна.

Також в. о. Голови ВРП зауважив, що непоодинокими є випадки, коли адвокати зловживають своїм процесуальним правом на звернення до Вищої ради правосуддя із заявою про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, намагаючись у такий спосіб вплинути на суддю або затягнути судовий процес.

Участь у заході від європейської сторони взяли :  координатор Проєкту від Офісу Ради Європи в Єревані Карен Карапетян та міжнародний експерт Ради Європи, професор права, доктор Лорена Бахмаєр.