Марина Ставнійчук: ініційоване Президентом опитування нелегітимне і більше схоже на передвиборчу агітацію

Голова Комітету з питань верховенства права Національної асоціації адвокатів України Марина Ставнійчук наголошує, що ініційоване Президентом Володимиром Зеленським «всеукраїнське опитування» не є легітимним і більше схоже на передвиборчу агітацію.

Про це вона сказала в коментарі Avokat Post.

Марина Ставнійчук підкреслила, що народ має право брати участь у різних формах демократії участі, таких як вибори, референдуми і інші, але держава має забезпечити, щоб волевиявлення громадян було справді вільним і створити відповідні умови. У даному випадку мали б бути забезпечені рівні можливості під час проведення опитування, надана можливість інформаційної, роз’яснювальної роботи, можливість агітувати за і проти цих п’яти питань.

«Але, ми не знаємо, що саме пропонує президент, все це говориться у загальному порядку. Саме через те, що не дотримано елементарних стандартів проведення демократичних процедур, це опитування не може бути легітимним», – сказала вона.

Більше того, проведення такого опитування не відповідає повноваженням президента, що є другим фактором нелегітимності опитування.

«Повноваження президента чітко визначені у Конституції України, які можуть далі продовжуватися у законах, але у цьому випадку ні у конституційному регулюванні, ні в інших законодавчих актах подібних повноважень президента не визначено», – наголосила Марина Ставнійчук.

Вона додала, що таке опитування не може мати ніяких правових наслідків.

«Мене взагалі дуже дивує, що президент України та його команда проявляють такий правовий нігілізм, фактично маніпулюючи формами демократії та громадською думкою, підміняючи їх подібними речами. Це більше схоже на мобілізацію свого виборця та передвиборчу агітацію», – сказала адвокат.

Як приклад такої прихованої агітації вона навела питання про зменшення кількості депутатів Верховної Ради до 300. Марина Ставнійчук нагадала, що законопроект з відповідної пропозицією по зменшенню депутатського корпусу раніше був внесений президентом до Верховної Ради, його попередньо схвалила пропрезидентська більшість і визнав конституційним Конституційний суд.

«З цього можна зрозуміти, що це є прихованою передвиборчою агітацією. Насправді, все це дуже неприємно, тому що президент вкотре порушує Конституцію», – резюмувала вона.