Заморожені кошти росіян, які потрапили під санкції Заходу, будуть конфісковані. І механізмів передачі їх на користь України багато.
Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ сказав адвокат Брюссельської колегії адвокатів Володимир Лінкаутан.
Що стосується міжнародного права, то після перемоги над Росією сторони ухвалять рішення про репарації. Однак, каже адвокат, як це працюватиме, наразі сказати складно. Адже Росія поки що є постійним членом Ради безпеки ООН і може накласти вето на ті чи інші міжнародні інструменти, які могли б автоматично це все передбачити.
“Але з певним тиском з різних боків (зокрема через санкції), думаю, Росію зрештою змусять виплачувати репарації”, — вважає Лінкаутан.
Що стосується можливостей на цю мить — це судове або арбітражне рішення в межах чинного європейського законодавства.
За словами адвоката, вже готується позов щодо Росії до бельгійського суду — це буде перший прецедент.
“Що ми зараз робимо в межах нашої організації. Ми ідентифікуємо, наприклад, потенційні позови до Росії. У нас є вже два рішення українських судів щодо Росії. Ми будемо намагатися визнавати ці рішення в європейській юрисдикції та виконувати. Також ми готуємо позов щодо Росії до бельгійського суду. Це буде перший прецедент”, — зазначив Лінкаутан.
Бельгійське законодавство, каже він, передбачає можливість судитися щодо інших країн у конфлікті, який не відбувався на юрисдикції Бельгії. До того ж гроші Російської Федерації заморожені в цій країні.
“Цим ми також хочемо показати, що не чекатимемо якихось великих репараційних законодавств або договорів (бо це може бути довго), а спробувати домогтися справедливості для певних постраждалих осіб у межах наявних інструментів”, — пояснив адвокат.
Він уточнив, що в цьому випадку йдеться про конкретні українські бізнеси, які втратили активи внаслідок російської окупації. І тепер вони в індивідуальному порядку можуть звернутися, щоб отримати російські державні гроші.
Адвокат не виключає, що держава Росія буде цьому перешкоджати.
“Але оскільки наразі нормальні, досвідчені адвокатські контори відмовляються представляти Росію, думаю, їй буде складніше захищатися і ставити палиці в колеса. І це може сприяти тому, що рішення суду буде ухвалено швидко і швидко виконано. У межах чинного законодавства, отримавши рішення, його можна виконати на кошти, які є замороженими”, — акцентував Лінкаутан.
Поки що це буде точкова робота, каже він. І ще ніхто не знає, чи буде рішення ухвалено і чи буде воно виконане. Але це єдиний юридичний варіант, який існує зараз.
Крім того, є ідеявизнати Російську Федерацію режимом терору. І це безпосередньо вплине на держактиви, на гроші, які були зароблені олігархами через режим, доповнив адвокат.
“З погляду міжнародного права, імунітет держави не поширюється на режим терору“, — пояснив він.
У цьому напрямку ведеться багато наукових досліджень, дискусій, зокрема щодо можливості використання заморожених активів саме на користь України.
“Зараз є тенденція, домовленість, що для компенсації Україні використовувати відсотки від прибутку [від заморожених активів]. А в межах майбутніх репарацій розглядається питання стягнення додаткового податку на репарації від Росії”, — сказав Лінкаутан.