Мій підзахисний вже більше року перебуває в одиночній камері, що можна прирівняти до тортур. Це неправда, що не можна змінити запобіжний захід: адвокат Куса у справі Червінського

24 травня в Кіровоградському районному суді міста Кропивницький продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’язаній із обстрілом Канатового у 2022 році. 

Цього дня до зали з’явилися декілька потерпілих, а також суд розглянув продовження запобіжного заходу. 

Про це повідомляє Гречка.

На засідання сторона обвинувачення знову викликала 17 потерпілих, які мали дати свідчення. Цікавим є те, що серед заявлених потерпілих був і той свідок, який перед цим подавав заяву, що потерпілим себе не вважає. Однак, на засідання з’явилися чотири людини із заявленого списку потерпілих, ще п’ятеро довірили своє представництво у суді юристам. 

«Прошу відкласти слухання свідчень, адже мені потрібен час для того, щоб підписати угоду зі своїм адвокатом», — заявила одна з потерпілих. 

Адвокат декількох інших також сказала, що її найняли пару днів тому і їй потрібен час для ознайомлення зі справою. 

Сторона захисту Романа Червінського перед початком засідання заявили відвід обом прокурорам у цій справі, аргументувавши це упередженним ставленням, порушенням підзвітності і процесуальних дій. 

«Покази деяких свідків чомусь зникли з цієї справи, докази перенесли до іншого провадження. Так це прокурори ведуть цю справу чи фальсифікують? Де визначений злочинний мотив? Де докази моєї провини? Чому прокурор зі справи вилучив докази, що росіяни проводили аеророзвідку в районі Канатового перед обстрілом?», — висказався Роман Червінський. 

Прокурор Віктор Кобець на відвід не погодився, а обвинувачення відкинув. Прокурор Ярослав Гаврищук був відсутній у цей день. 

Засідання декілька разів переривалося через повітряні тривоги, під час який росіяни обстріляли Кропивницький район.

«Минулого разу ви ухвалили рішення про утримання мого клієнта під вартою до наступного  засідання, тобто сьогодні. Тому прошу суд розглянути питання щодо запобіжного заходу», — зазначила адвокат Людмила Куса. 

Колегія суддів — Ігор Гершкул, Ірина Бойко та Олександр Квітка — надали слово обом сторонам, щоб вони обґрунтували чи спростували обвинувачення та висловили позиції щодо запобіжного заходу обвинуваченому. Надали слово прокурору, щоб він заявив клопотання щодо запобіжного заходу і обґрунтував його. 

Прокурор Віктор Кобець клопотав про продовження арешту Роману Червінському ще на 60 днів без права застави. 

«Обвинувачений може переховуватися від правосуддя, здійснювати тиск на свідків та підбурювати до зміни свідчень на свою користь», — сказав представник обвинувачення. 

У свою чергу адвокат Червінського Костянтин Глоба надав докази, серед яких було розпорядження Головнокомандувача про відрядження представника СБУ задля приєднання до робочої групи, яка мала займатися операцією по вербуванню пілота. Цим, за словами адвоката, підтверджується, що операцію проводили за участі СБУ і за розпорядженням Головнокомандувача, а не самовільно Романом Червінським. Також в операції брали участь представники інших служб.

«У цій операції у Червінського був безпосередній командир, який дав свідчення. І якось дивно, що з усієї групи тут зараз тільки мій підзахисний, а СБУ якось самоусунулося», — сказав представник захисту. 

Також він зацитував показання учасника групи СБУ, що вони не отримували вказівок перервати чи зупинити операцію, при доповіді керівництву. 

«Ми розуміємо, що була спільна операція різних органів і служб. І чому ж тоді прокурор каже, що це самовільна операція? Чому після інтерв’ю голови СБУ Малюка високопосадовці змінили свої покази?», — додав адвокат. 

Також сторона захисту звернула увагу, що слідство надало єдиний доказ проти Червінського: це російське відео, яке створили російські журналісти. Воно змонтоване, і у ньому використовувалися начебто цитати з переписки з російським пілотом. Проте в самій переписці, яку вів не Червінський, не згадується ні Кропивницький район, ні Канатове, ні місця скупчення техніки чи людей, не передаються жодні координати українською стороною. 

Крім того сторона захисту відкинула обвинувачення, начебто контррозвідник зосередив напередодні обстрілу росіянами Канатового техніку та людей, і визначив, що саме там мають зустріти російського пілота. 

«Ось протокол, що рішення ухвалило військове командування, тобто командири Червінського, він не має повноважень і не є військовим командуванням», — додав Костянтин Глоба. 

У судовій залі адвокати зацитували результати службового розслідування, що російську ракету не збили на підльоті до аеродрому через помилку протиповітряної оборони. 

«Ось я даю гарантійний лист, що я особисто готовий надати 2 мільйони гривень застави за Романа Червінського», — заявив Костянтин Глоба. 

Потерпілі і їхні представники залишили рішення щодо запобіжного заходу на розсуд суду. Жодних заяв не робили.

«Мій підзахисний вже більше року перебуває в одиночній камері, що можна прирівняти до тортур. Це неправда, що не можна змінити запобіжний захід. Можна: це може бути домашній врешт, щоб він міг виховувати своїх трьох дітей і підтримувати дружину, яка має інвалідність. Це може бути застава, домашній арешт або особисте зобов’язання», — уточнила адвокатка Людмила Куса. 

Сам Роман Червінський клопотав, щоб заслухати присутніх людей, які подали заяви про готовність взяти його на поруки. А на наступне засідання викликати свідків захисту. 

Прокурор зауважив, що на підготовчому засіданні ще не заслуховують свідків. 

Через вже пізню годину вирішили оголосити перерву і призначити дату наступного засідання. На ньому дозволили стороні захисту викликати свідків, а також виступити поручителям. 

24 травня засідання щодо обвинувачення Романа Червінського у Кіровоградському райсуді тривало до 20:00.

«Я радий, що на засідання почали приходити потерпілі. Вони почули аргументації сторін, і, думаю, змінять своє ставлення щодо цієї справи», — прокоментував журналістам Костянтин Глоба після цього засідання.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.