Міжнародний Спортивний арбітражний суд: адвокат Ганна Бордюгова

Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Міжнародний Спортивний арбітражний суд”, Бордюгова Ганна, адвокат, кандидат юридичних наук, експерт зі спортивного права, арбітр КАС, консультант з питань антидопінгу Національного Олімпійського Комітету України, розповіла про CAS – історію заснування, структуру та тонкощі фінансування.

CAS – це міжнародний, визнаний арбітражний суд.

CAS (КАС) був створений МОК у 1984 з метою забезпечення надання послуг з вирішення спорів суб’єктам спортивного руху. Майже 40 років КАС розглядає спори за участі спортсменів, тренерів, федерацій, клубів, ліг та організаторів спортивних подій, їх спонсорів, спортивних агентів, з майже всіх країн світу через арбітражні та медіаційні процедури (більше 8200 справ за весь час). Щороку КАС розглядає щонайменше 800 – 1000 справ і кожного року ця цифра зростає.

Міжнародна спортивна арбітражна рада (ICAS) є керівним органом КАС з 1994 року, налічує 20 членів, і за весь час існування нею ухвалено близько 150 рішень, розглянуто близько 150 заявлених арбітрам відводів, з яких ухвалено приблизно 10%.

КАС складається з палат першої та апеляційної інстанцій, кожна з яких очолюється головою, та канцелярії КАС (гендиректор, заступник гендиректора, фінансовий директор, 11 радників та 12 секретарів суду).

Перевага КАС полягає у менших витратах на розгляд, прискореному процесі розгляду, можливості вибору застосовного права, уніфікованості у вирішенні справ. КАС може вживати попередні та забезпечувальні заходи.

Списки арбітрів формуються з осіб з юридичною освітою та досвідом роботи зі спортивним правом та/або у міжнародному арбітражі, кандидатури яких подаються МОК, міжнародними федераціями та НОК. Умовою внесення до списку є знання спорту в цілому та знання робочих мов КАС ( (анг., фран., та/ або ісп.)

Усього з 90 країн списки налічують 415 арбітрів: антидопінгова палата 45; футбольний список 106; загальний список 309; медіатори – 58. Арбітри з футбольного списку можуть бути і у загальному списку.

Колегії утворюються з 1 або 3 арбітрів. У апеляційній інстанції одноосібний арбітр призначається судом. Арбітри незалежні та неупереджені, не мають права виступати у КАС в якості представників сторін.

Закритий список арбітрів КАС неодноразово критикували, однак практичний досвід порівняно з комерційним арбітражем вказує на те, що закритий список арбітрів все ж гарантує незалежність та неупередженість.

Щодо юрисдикції КАС, то очевидно, що спори повинні стосуватися спорту або бути дотичними до нього, обов’язковою є наявність арбітражного застереження (у контракті між сторонами, регламенті, статуті спортивної організації), заперечення щодо юрисдикції КАС має бути подано до подання позиції захисту по суті справи. Для звернення у апеляційному порядку необхідне вичерпання всіх внутрішніх засобів захисту.

Наявність у КАС юрисдикції проходить три рівні перевірки:

  • ● – у канцелярії КАС при поданні скарги / апеляції;
  • ● – головою відповідної палати у випадку подання стороною клопотання про вжиття забезпечувальних або попередніх заходів (до затвердження складу колегії);
  • ● – колегією (у остаточному чи проміжному рішенні (не ухвалі про закриття провадження!)).

В апеляційній інстанції розглядаються 82% всіх справ, 47% з них – допінгові справи; 73% справ розглядаються колегіями з трьох арбітрів, 27% – одноосібним арбітром.

Фізособа (тренер, спортсмен, функціонер тощо) може запросити фінансову та/чи правову допомогу в Міжнародної спортивної арбітражної ради на проведення провадження в КАС. 64% запитів подаються для розгляду допінгових справ, з яких близько 67% задовольняються.

Щоб звернутись до КАС, потрібно подати заяву і обов’язково оплатити судовий збір, у розмірі 1000 швейцарських франків.

Відповідно Ст.R49 Кодексу КАС, строк на подачу апеляції становить 21 день, Інший строк може бути визначений статутом чи регламентом спортивної організації.

Якщо немає необхідності в ухваленні термінового рішення через необхідність розпочати чи продовжити виступ у змаганнях, то строки розгляду справи повинні бути розумними. У апеляції – це 4 місяці з моменту передачі справи колегії.

Для проведення пришвидшеного провадження обов’язкова згода всіх сторін (Ст. R44 Кодексу КАС). Щодо попередніх та забезпечувальних заходів, відповідно ст. R37 Кодексу КАС можна подавати клопотання два рази – до і після формування колегії.

Клопотання потрібно подавати в певній формі. Є трирівневий кумулятивний тест – всі три критерії повинні бути задоволені:

  • ● нанесення непоправної шкоди стороні;
  • ● вірогідність успіху у виграші справи по суті стороною, яка подає клопотання;
  • ● баланс інтересів сторін.