Міжнародний спортивний арбітражний суд та гучні справи за участі українців: адвокат Ганна Бордюгова

Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему «Міжнародний спортивний арбітражний суд -гучні справи за участі українців», Ганна Бордюгова, адвокат, кандидат юридичних наук, експерт з спортивного права, арбітр КАС, консультант з питань антидопінгу Національного Олімпійського Комітету України, делегат матчів УЄФА та ФІФА, співавтор Всеукраїнської енциклопедії з фізичної культури та спорту, член дисциплінарних органів World Athletics (former IAAF – c 2017), UEFA (2011-2019), UIPM (International Union of Modern Pentathlon) с 2017), майстер спорту з легкої атлетики, розглянула багато цікавих процесуальних питань, розкрила тонкощі застосування матеріального права у спортивних дисциплінарних справах.

Міжнародний арбітражний суд був утворений із ініціативи Міжнародного Олімпійського комітету тому, що постала нагальна проблема розглядати велику кількість постійних спорів. Адже з приходом телебачення, реклами, з’явилися у спорті фінансові інтереси, і тому почали зростати конфліктні ситуації, які необхідно було розглядати.

На сьогодні підходить нумерація справ до 8000, і щороку CAS розглядає все більше справ.

Головне для того, щоб справа була розглянута судом, це повинне бути арбітражне застереження. Як правило, воно міститься у контракті або у формі заяви на участь у певних змаганнях. Спортсмен, функціонер чи тренер додається до арбітражного застереження. Інакше йому не дають дозвіл брати участь у ролі функціонера у певному змаганні.

В цьому суді фізичні особи, як правило спортсмени, можуть отримати правову допомогу, яка складається з кількох складових.

Найголовніше та найчастіше — це коли спортсмени просять саме профінансувати розгляд справи. І також є можливість отримати пробу на радника, який обирається зі списку пропонований CAS.

Що примітно, судові збори не є дуже високими і тому. як фізичні так і юридичні особи можуть собі дозволити звернутися до цього суду.

Стадії розгляду справ:

  • якщо це по першій інстанції, за наявності арбітражного застереження, подається заява.
  • якщо це апеляційна скарга, то подається апеляція з внеском у 1000 швейцарських франків (можна подавати у електронній формі через платформу)
  • дається строк на відповідь відповідачу
  • формується колегія і сторони подають письмові заяви

На будь-якому питанні суд завжди намагається, навіть у дисциплінарних справах, надати сторонам право на мирне урегулювання питання.

Після того, як сторони отримують рішення, вони можуть отримати або тільки резулятивну частину або повністю мотивоване рішення. Через 5 місяців суд надсилає розрахунок судових витрат.

Рішення може бути оскаржене у Верховному суді Швейцарії, список підстав дуже обмежений, і за статистикою тільки близько 1% зі справ, що розглядаються Лозаннським судом, задовольняються швейцарським трибуналом і повертаються на повторний розгляд в інші комісії або просто відміняються.