На Івано-Франківщині відроджують історичну пам’ять української адвокатури: оновлена експозиція адвоката Олекса Коссака

На Івано-Франківщині продовжують відроджувати історичну пам’ять української адвокатури – у Музеї історії міста Коломиї відкрили оновлену експозицію про життя, фахову і громадську діяльність адвоката Олексу Коссака.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Презентацію експозиції присвятили 136-й річниці з дня народження О. Коссака і відзначення Дня Конституції України, повідомили у Центрі досліджень адвокатури і права НААУ, де розробили інформаційний стенд.

Участь у заході взяли голова Ради адвокатів Івано-Франківської області Світлани Петрови, члени Ради Мирослав Бойчук, Любомир Ільчук та Ігор Тимів, місцеві адвокати, нотаріуси, громадські активісти, краєзнавці і меценати. Також експозицію відвідав онук О.Коссака – краєзнавець Богдан Волошинський.

Він нагадав, що правнича бібліотека Олекси Коссака, а це близько 220 томів, була подарована родиною Прикарпатському національному університету ім. Василя Стефаника, де знаходиться Музей історії адвокатури Івано-Франківщини. Сьогодні вона зберігається в бібліотеці Юридичного навчально-наукового інституту цього університету.

Світлана Петрова відзначила важливість збереження історичної пам’яті про видатних адвокатів Прикарпаття. Зокрема, Рада адвокатів Івано-Франківської області фінансово підтримала виготовлення інформаційних стендів про адвокатів для Інституту та Івано-Франківського краєзнавчого музею. 

«Життєвий і професійний шлях доктора права, громадського діяча, мецената українських культурно-освітніх інституцій О. Коссака є прикладом для молодих коломийських адвокатів, – зазначила адвокат Христина Юркевич. – Це історія успіху українського правника, який встиг багато зробити для волі свого народу і сьогодні є орієнтиром для сучасних українських юристів». https://www.youtube.com/embed/ngNpjCtNeQI

Олекса Коссак народився 3 червня 1887 року. Упродовж 1923  –  1939 рр. провадив у Коломиї адвокатську діяльність, належав до Союзу українських адвокатів (СУА). Був головою Коломийського пожежно-гімнастичного товариства «Сокіл», заступником голови правління товариства «Народний Дім у Коломиї», заступником голови наглядової ради кооперативного банку «Покутський союз», входив до складу керівних органів коломийського осередку товариства «Рідна школа». Сприяв діяльності національно-патріотичних політичних і громадських організацій, зокрема забезпечував юридичний супровід виборчих кампаній Українського національно-демократичного об’єднання під час парламентських і місцевих виборів. Виступав захисником обвинувачених членів українських легальних і підпільних організацій на судових процесах. Захищав інтереси українського шкільництва та права української мови в окупованій Польщею Галичині. Трагічно загинув із групою членів коломийської молодіжної організації ОУН від рук гітлерівських нацистів у листопаді 1942 року.

«Національна асоціація адвокатів України та Центр досліджень адвокатури і права упродовж десяти років займаються збереженням історичної пам’яті про видатних адвокатів минулого. На основі реалізованих досліджень в рамках проекту «Історія адвокатури України» у багатьох вищих навчальних закладах, у коледжах і гімназіях відкрито кабінети-музеї історії адвокатури та іменні навчальні аудиторії. Докладаємо зусиль, щоб іменами славетних адвокатів називали вулиці та школи», – прокоментувала подію керівник Центру досліджень адвокатури і права Ірина Василик.

Вона також нагадала, що шість років тому НААУ було організоване вшанування 160-річчя з дня народження адвоката Андрія Чайковського та 150-річчя Івана Чернявського. Уперше було здійснене спецпогашення ювілейних конверту і марки, присвячених адвокату. «Всі ці заходи, спрямовані на дослідження історії адвокатури, були заслугою також і коломийського адвоката, дослідника та популяризатора історії адвокатури Михайла Петріва, який трагічно загинув, – зауважила І.Василик. – Продовження нашої діяльності тут – це і данина його пам’яті, шана його вагомому внеску у відкриття забутої слави української адвокатури».