Набрав чинності ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства”

17.03.2021 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.

Закон України передбачає такі зміни, зокрема до Кримінального кодексу та Кримінально-процесуального кодексу :

  • Стаття 49 КК (Звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням строків давності) доповнена частиною 6, відповідно до якої у разі вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтями 151-2-156-1, 301-1-303 КК, стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи обчислення строків, визначених частинами першою і другою цієї статті, розпочинається з дня, коли така потерпіла особа досягла повноліття або, у разі її смерті, мала б досягти повноліття.
  • Підставами для застосування до юридичної особи заходів кримінально-правового характеру є вчинення її уповноваженою особою від імені та в інтересах юридичної особи стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи будь-якого із кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 301-1-303 цього Кодексу.
  • Викладено в новій редакції ст. 155 КК (Вчинення дій сексуального характеру з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку)
  • Додано ст. 156-1 КК (Домагання дитини для сексуальних цілей)
  • Виключено ч.4,5 ст. 301 КК (Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів)
  • Додано ст. ст. 301-1 (Одержання доступу до дитячої порнографії, її придбання, зберігання, ввезення, перевезення чи інше переміщення, виготовлення, збут і розповсюдження) та ст. 301-2 (Проведення видовищного заходу сексуального характеру за участю неповнолітньої особи)
  • Стаття 28 КПК України доповнена положенням, відповідно до якого кримінальне провадження щодо кримінального правопорушення, вчиненого стосовно малолітньої або неповнолітньої особи, має бути здійснено невідкладно і розглянуто в суді першочергово.
  • Статтю 224 КПК (допит) доповнено положенням, відповідно до якого у разі якщо вік особи не встановлено, але є підстави вважати, що особа є малолітньою або неповнолітньою, до встановлення віку такої особи її допит проводиться за правилами, передбаченими для допиту малолітньої або неповнолітньої особи.