Начальник правового управління КЦС ВС Михайло Шумило розповів про загрозу декодифікації трудового законодавства

Заступник керівника департаменту аналітичної та правової роботи ВС – начальник правового управління КЦС ВС Михайло Шумило виступив на сесії «Судова практика щодо розгляду трудових спорів».

Про це повідомляє Судова влада.

Михайло Шумило сказав про загрозу декодифікації трудового законодавства. Він зауважив, що в Україні існує понад 20 кодексів, зокрема: Повітряний, Лісовий, Водний, Земельний і навіть Кримінально-виконавчий, «які людина за все життя може не взяти до рук».

«Натомість маємо трудове законодавство, з яким стикається кожен, і хочемо його декодифікувати», – наголосив доповідач.

За його словами, сьогоднішній стан трудового законодавства (існування, окрім КЗпП України, безлічі спеціальних законів) зумовлений, зокрема, тим, що замість ухвалення нового трудового кодексу законодавець приймав окремі закони, як про відпустку, колективні договори та угоди, про оплату праці тощо. Така кількість нормативних актів призвела до інфляції законодавства у сфері праці. На жаль, декодифікація трудового законодавства відбувається на фоні сторічної історії кодифікації останнього, тим самим підважується один із засадничих принципів правового регулювання – його доступність та зрозумілість для громадян.

Також спікер розповів про динаміку розгляду трудових спорів КЦС ВС. Чотири роки поспіль вони перебувають на третьому місці за кількістю серед усіх категорій розглянутих судом справ. На першому місці – договірні спори (половина з них – кредитні), на другому – спори про відшкодування шкоди.

«Тобто незважаючи на побоювання на початку впровадження нового ЦПК України, що всі трудові спори автоматично потраплять до категорії малозначних, дуже часто їх розглядає Верховний Суд», – сказав Михайло Шумило. 

Підсумовуючи, він зауважив, що не всі прогалини в трудовому законодавстві під силу вирішити судовій владі.

«Верховний Суд, оскільки він ухвалює квазіпрецедентні рішення, може подолати прогалину, колізію в законодавстві. Але не може створити нове правове регулювання. Потрібно розуміти, що якість законодавства напряму корелюється з кількістю справ у судах та унеможливлює зловживання правами сторонами трудових відносин», – сказав Михайло Шумило.