Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Наталія Коваленко взяла участь у Міжнародній конференції «Адміністративна процедура: нова сторінка у відносинах держави, громадян та бізнесу», під час якої обговорювалися питання застосування єдиних стандартів для суб’єктів владних повноважень при прийнятті ними рішень щодо прав чи обов’язків фізичних та юридичних осіб.
Про це повідомляє прес-служба Судової влади.
Наталія Коваленко зосередила увагу слухачів на позиції Верховного Суду з питань визначення, а також розмежування нормативно-правових і регуляторних актів, оскільки від правильного розуміння цих понять залежать коло суб’єктів, що мають право на оскарження, підстави, строки і правові наслідки оскарження. Наразі, наприклад, об’єднана палата КАС ВС вирішує питання про те, чи є рішення органів місцевого самоврядування про затвердження, зокрема, ставок місцевих податків і зборів регуляторними актами (справа № 0940/2301/18).
У постанові в справі № 1540/3238/18 Верховний Суд визначив, що рішення про затвердження плану зонування території є нормативно-правовим актом, оскільки, затверджуючи його своїм рішенням, місцева рада визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон, тобто здійснює нормативне регулювання відповідних відносин.
Суддя також навела позицію ВС у справах № 520/5506/19, № 400/1025/19 про те, що нормативно-правовий акт або його окремі положення втрачають чинність із дня набрання відповідним судовим рішенням законної сили.
Звертаючи увагу на строки оскарження, суддя вказала, що з огляду на сутність і ознаки нормативно-правового акта його дія є постійною тривалий час і не обмежується його разовим застосуванням. Оскільки чинний нормативно-правовий акт може зумовлювати триваюче порушення суб’єктивних прав, свобод чи інтересів, то, відповідно, строк звернення до адміністративного суду слід розраховувати від усього часу чинності такого акта (рішення Верховного Суду у справі № 826/27282/15).