Національна асоціація адвокатів України оцінила ідею відображення посвідчення адвоката в Дії

У цілому ідея відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія» має позитивний характер. Водночас, необхідно враховувати положення Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які визначають повноваження органів адвокатського самоврядування.

Комітет НААУ висловив зауваження і пропозиції до проекту Закону від 15.04.2024 № 11176 «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» щодо відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України на Порталі Дія».

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Нагадаємо, проектом пропонується доповнити закон нормою такого змісту:

«Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю і посвідчення адвоката України у електронному вигляді відображаються у Єдиному державному вебпорталі електронних послуг, в тому числі у мобільному додатку Порталу Дія. Технічна процедура інформаційної взаємодії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, цифрової економіки та цифрових інновацій разом із суб’єктами інформаційної взаємодії».

У НААУ звернули увагу на те, що відповідно до ч. 2 ст. 12, ч. 1 ст. 17 Закону зразки свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю і посвідчення адвоката України затверджуються Радою адвокатів України. І саме вона забезпечує ведення Єдиного реєстру адвокатів України з метою збирання, зберігання, обліку та надання достовірної інформації про чисельність і персональний склад адвокатів України, адвокатів іноземних держав, які відповідно до цього Закону набули права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, про обрані адвокатами організаційні форми адвокатської діяльності.

Відтак, порядок відображення посвідчення адвоката України в електронному вигляді на вебпорталі «Дія», у тому числі всі пов’язані з цим питання, мають затверджуватися за погодженням з Радою адвокатів України.

Що стосується відображення свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, то, на думку НААУ, у цьому немає практичної потреби. Адже згідно із Законом та процесуальними кодексами свідоцтво не належить до документів, які посвідчують повноваження адвоката на надання правничої допомоги.

Крім того, інформацію щодо права адвоката здійснювати адвокатську діяльність можна отримати в Єдиному реєстрі адвокатів України, доступ до цих відомостей є відкритим.

Такі зауваження і пропозиції щодо доопрацювання проекту №11176 були направлені НААУ до Комітету Верховної Ради з питань правової політики.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.