Незаконне переміщення на територію України наркотичних засобів, виявлених під час митного контролю, утворює закінчений склад злочину

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду розглянув касаційні скарги захисників чотирьох осіб, засуджених, зокрема, за контрабанду наркотичних засобів (ч. 3 ст. 305 КК України).

У касаційних скаргах захисники, серед іншого, зазначили про неправильну кваліфікацію дій засуджених за ч. 3 ст. 305 КК України з тих підстав, що наркотичні засоби не були ввезені на територію України, тому, на їхнє переконання, мав місце замах на вчинення злочину.

На думку колегії суддів касаційного суду, ці доводи не заслуговують на увагу з огляду на таке.

Переміщення психотропних речовин через митний кордон слід розуміти як ввезення їх на митну територію України у будь-який спосіб. Предмети контрабанди можуть бути переміщені через сухопутний, морський або повітряний кордон як разом з особами, які його перетинають, так і окремо від них, наприклад у разі відправлення вантажу поштою.

Обов’язковою ознакою складу злочину є місце його вчинення – це митний кордон. Митний кордон збігається з державним кордоном України, за винятком меж спеціальних митних зон.

Межі території спеціальних митних зон є складовою частиною митного кордону України.

Якщо предмети контрабанди виявлено під час огляду чи переогляду речей або ж особистого огляду, у тому числі повторного, при виїзді за межі України (вивезенні товарів, пересиланні поштових відправлень), вчинене кваліфікується за статтями 15 і 305 КК України як замах на контрабанду. А от незаконне переміщення на територію України (тобто ввіз на її територію) предметів контрабанди, які виявлено під час митного контролю, утворює закінчений склад цього злочину.

З матеріалів кримінального провадження встановлено, що таблетки із вмістом наркотичного засобу було виявлено у спеціально підготовлених місцях автомобіля обвинувачених під час його огляду на митниці. Оскільки вказаний наркотичний засіб було виявлено саме під час митного контролю, то суд правильно кваліфікував дії засуджених за ч. 3 ст. 305 КК України.

Детальніше з постановою ККС ВС у справі № 344/11557/16-к (провадження № 51-814км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95946573.