Незалежна від держави самоврядна професійна організація консолідувала адвокатську спільноту та зробила суб’єктною: Ізовітова

Європейські стандарти в адвокатуру України впроваджено ще 9 років тому.

Про це заявила Лідія Ізовітова, Голова Національної асоціації адвокатів України – Ради адвокатів України в інтерв’ю Юридична практика.

Закон за більш ніж 9 років його імплементації силами адвокатської спільноти дав можливість розбудувати незалежну від держави самоврядну професійну організацію з єдиним обов’язковим членством. Це консолідувало адвокатську спільноту і зробило її суб’єктною.

Ми отримали гарантії від держави для безперешкодного провадження адвокатської діяльності на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.

На рівні закону встановлено перелік професійних прав адвокатів, який дає захисникам змогу працювати безпечно, фахово й ефективно. Сам Закон на етапі його прийняття відповідав європейським стандартам адвокатської діяльності і рекомендаціям Парламентської асамблеї Ради Європи та Венеційської комісії. Питання його впровадження було великою відповідальністю для самих адвокатів, а закладений у нього стратегічний намір створити в Україні незалежну європейську адвокатуру давав нам упевненість у тому, що ми робимо все правильно на рівні щоденної тактики.

Той факт, що цей Закон з 2012 року не зазнав принципових змін, хоча кілька років тому був серйозний ризик отримати політично вмотивовану кон’юнктурну нову редакцію, доводить важливе правило: стабільність законодавства є вирішальним фактором розбудови в Україні ефективних інституцій.

Це простий, але водночас і дуже складний рецепт вдалої реформи. І такий підхід поки що виняток для України. Це прикро, адже розуміння стабільності законодавства як гарантії незалежності правничих професій зустрічається в багатьох європейських рекомендаціях, зокрема й у нещодавніх висновках Венеційської комісії. Особливо на тлі змінного, хаотичного законодавства про судоустрій, про діяльність правоохоронних органів цей виважений підхід законодавця до адвокатури видається рішенням win­win як для держави, так і для юридичних спільнот, а найголовніше — для громадян.