Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Василь Крат став спікером на онлайн-заході з підвищення професійного рівня нотаріусів «Спільна власність у практиці Верховного Суду».
Про це повідомляє прес-служба Судової влади.
«Традиційно як у доктрині, так і в судовій практиці існує підхід, що об’єктом права власності завжди є матеріальна річ. А для спільної власності, вже давно так склалося, і про це ідеться в практиці Верховного Суду, об’єктом можуть бути і майнові права, і майнові обов’язки», – зауважив доповідач.
КЦС ВС зазначив, що об’єктом розпорядження співвласника є частка у праві спільної часткової власності, а не частка у майні. Тобто право самостійного розпорядження часткою у праві власності не тотожне розпорядженню частиною майна. Частка в праві спільної часткової власності, що належить кожному зі співвласників, виступає не як частина речі й не як право на частину речі, а як частина права на всю річ як єдине ціле. Тобто право спільної часткової власності поширюється на все спільне майно, а частка в праві спільної часткової власності не стосується частки майна.
У цій справі апеляційний суд визнав недійсним спадковий договір, оскільки частка у праві спільної часткової власності не може бути предметом такого договору. КЦС ВС зазначив, що предметом спадкового договору може бути будь-яке майно, що належить відчужувачу. Зазвичай таким майном є саме нерухомість. Проте не виключається домовленість сторін спадкового договору про те, що його предметом буде частка у праві спільної часткової власності.
Василь Крат зауважив, що КЦС ВС звертає увагу на цю суттєву відмінність тому, що дуже часто підмінюють поняття «частка в праві спільної власності» та «частина речі». «Це відбувається як у судовій, так і в нотаріальній практиці. У договорах, що підлягають нотаріальному посвідченню, дуже часто частку в праві спільної власності ототожнюють із частиною речі», – сказав він.