Обмеження у використанні земель: як уникнути порушення прав власників? – адвокатура взяла участь у нараді з питань реалізації земельної реформи

Низка заборон та обтяжень щодо певних дій власників земельних ділянок, які сьогодні визначає законодавство, значно обмежує права цих власників. Шляхи вирішення цієї проблеми досліджували на нараді з питань реалізації земельної реформи.

Захід проведено спільно з Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, Міністерством аграрної політики та продовольства України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України і Національною асоціацією адвокатів України.

Про це повідомляє НААУ.

Профільним експертам від адвокатури була відведена основна роль у наповненні наради актуальним контентом.

Масив обмежень, заборон і зобов’язань на  використання земельних ділянок спричиняє значні, а іноді й непоправні втрати власників і користувачів землі, пов’язані зі зменшенням ринкової вартості земельної ділянки, втрати її ліквідності, призупиненням (припиненням, обмеженням) прав на землю, недоодержанням частки врожаю, зменшенням розміру земельної ренти тощо.

За таких умов законодавець і виконавчі інститути, які реалізують його політику у галузі природоохоронних, містобудівних і земельних відносин, зобов’язані безпосередньо чи опосередковано впроваджувати стимулюючі механізми для виваженого паритету суспільних вимог і приватних інтересів. І цей паритет доводиться шукати між зрозумілим бажанням власників якомога вигідніше продати чи надати в найм земельну ділянку або намаганням користувачів земель отримати максимальний прибуток і вимушеним здійсненням ними дій щодо збереження продуктивних та інших властивостей земельного ресурсу як національного природного багатства.

Голова Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Віктор Кобилянський детально зупинився на  проблематиці обмежень (охоронних зон, санітарно-захисних зон, прибережних захисних смуг тощо) та процедурі внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру в цій частині. Доповідач охарактеризував суть обмежень як правового явища та навів неоднозначну правозастосовну практику. Він проаналізовав види обмежень щодо об’єктів і суб’єктів застосування (зокрема, щодо фактично неіснуючих об’єктів), наголосив на правовій невизначеності щодо їх тривалості, способів реєстрації, ступеня суворості. Все це, на думку адвоката, зумовлює значні  складнощі із захистом прав існуючих власників відповідних земель та бізнес-плануванням потенційних інвесторів. Окремо він наголосив на нагальній необхідносіт перегляду обмежень у містобудівній документації (врахування демонтованих, перенесених, виведених з експлуатації комунікацій).

Заступник голови Комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Софія Шутяк розповіла про доцільність внесення регуляторних змін до законодавства у зв’язку з переданням земель державної власності в комунальну власність територіальних громад, змін у містобудівному законодавстві, дерегуляції в земельному законодавстві. Вона відзначила недостатню організаційну та фінансову спроможність органів місцевого самоврядування (ОМС) до виконання наданих законом повноважень з володіння й управління новим значним масивом земель, необхідність належної імплементації цих повноважень.

Член Ради комітету НААУ з питань аграрного, земельного та довкілевого права Андрій Сутковий у своїй доповіді торкнувся нової проблеми, пов’язаної з прикордонними землями та правовим регулюванням володіння і користування ними. Він наголосив на фактичній невизначеності їх статусу у зв’язку з воєнним станом і значенням у забезпеченні обороноздатності держави.

Професор Національного університету біоресурсів та природокористування Андрій Мартин презентував досвід європейських країн та імплементацію законодавства до законодавства ЄС і необхідність його застосування в наших умовах. Зокрема, в країнах ЄС обмеження у використанні земель більше стосуються не землеустрою як такого, а переважно згадуються  у будівельних нормах, адже можливі варіанти та обмеження забудови цих земель вже відображені у відповідній просторово-планувальній документації для кожного регіону.

Підсумовуючи спільну нараду, в. о. голови Держгеокадастру Дмитро Макаренко закликав учасників заходу до розробки пропозицій щодо законодавчого врегулювання порушених питань.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.