Слідчий експеримент у кримінальному провадженні за ст. 286 КК може бути проведений із залученням статиста, який є факультативним учасником цієї слідчої дії, заміняє певного учасника кримінального правопорушення та виконує за вказівкою слідчого конкретні дії. Підбір статиста здійснює особа, яка проводить відповідну слідчу дію. КПК не містить вимог до особи статиста, зокрема до його одягу, та не передбачає, щоб статист повністю відповідав учаснику кримінального правопорушення, роль якого він виконує під час слідчого експерименту.
Обставини справи: у ході досудового розслідування у кримінальному
провадженні по обвинуваченню ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК, було проведено слідчий експеримент, під час якого було відтворено траєкторію руху автомобіля, визначено місце зупинки, місце наїзду на пішохода, а також місце перебування передньої частини кузова автомобіля в момент виявлення пішохода відносно місця наїзду, вказано темп руху пішохода та швидкість руху автомобіля й зроблено відповідні заміри. Для встановлення того, чи порушила потерпіла особа ПДР, для проведення слідчого експерименту було залучено технічного учасника (статиста).
Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК.
Апеляційний суд залишив без зміни вказаний вирок місцевого суду.
У касаційній скарзі засуджений вказує, що судами першої та апеляційної
інстанцій не оцінено процедури залучення статиста під час проведення слідчого
експерименту за його участю, оскільки орган досудового розслідування не провів жодних дій для встановлення відповідності статиста потерпілій особі. Зокрема, як стверджує захисник, статист була одягнена у важкий зимовий одяг, який суттєво сповільнював її рух.
Позиція ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.
Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС не погодилася з доводами у касаційній скарзі захисника та визнала ухвалу апеляційного суду вмотивованою та такою, що відповідає вимогам ст. 419 КПК.
Колегія суддів ККС відзначає, що метою проведення слідчого експерименту було відтворення обставин настання ДТП відповідно до показань ОСОБА_1. При цьому одяг статиста не має вирішального значення для проведення слідчого
експерименту в цьому випадку та не може вплинути або суттєво змінити результат його проведення.
Колегія суддів ККС вважає правильними висновки місцевого суду, з яким погодився суд апеляційної інстанції, що чинне кримінальне процесуальне
законодавство не містить вимог до особи статиста, оскільки його функція зводиться до заміни певного учасника слідчого експерименту під час проведення такої слідчої дії, й підбір статиста здійснює особа, яка проводить відповідну слідчу дію. Статист не є самостійним учасником слідчого експерименту, й чинним КПК не передбачено обов’язку вносити дані про особу, яка виконувала роль статиста, в процесуальні документи.
Детальніше з текстом постанови від 29.11.2021 у справі No 466/7895/19 (провадження No 51-4323ск21) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/101584506