Оптимізація розслідування та судового розгляду за рахунок захисників: адвокатура проаналізувала 5 новел проєкту 10206

Левова частка рішень ЄСПЛ проти України стосується надмірної тривалості кримінальних проваджень. КМ РЄ посилює політичний тиск, вказуючи на необхідність вирішення цієї проблеми. У ВР знову говорять про зловживання процесуальними правами.

На сайті парламенту з’явився текст проекту Закону №10206 від 02.11.2023 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо оптимізації досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень», повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Окремі пропозиції, викладені у проекті, стосуються безпосередньо захисників. Наведемо деякі з них.

  • 1. Згідно з ч. 6 ст. 9 КПК, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 КПК. Автори вбчають за необхідне уточнити що застосування цих засад здійснюється виключно в інтересах сторони захисту та не може погіршувати її процесуального становища.
  • 2. Пропонується відкоригувати загальні правила участі захисника у кримінальному провадженні (ст. 46 КПК). Так, за загальним правилом, одночасно брати участь у судовому розгляді можуть не більше п’яти захисників одного обвинуваченого. Пропонується додатково закріпити, що  неприбуття одного чи кількох захисників одного обвинуваченого не перешкоджає судовому засіданню, якщо в судове засідання з’явився хоча б один захисник цього обвинуваченого. Це доповнення застосовуватиметься у випадку, коли підозрюваний, обвинувачений заперечує проти проведення процесуальної дії за відсутності захисника.
  • 3. Слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд запрошуватимуть захисника за призначенням у разі, коли під час судового провадження захисник (захисники) підозрюваного, обвинуваченого двічі не з’явився у судове засідання. Відповідну підставу пропонується закріпити пунктом 4 ч. 1 ст. 49 КПК.
  • 4. Сьогодні підозрюваний, обвинувачений має право відмовитися від захисника або замінити його (ст. 54 КПК). Проект №10206 передбачає доповнення, що у випадку залучення підозрюваним, обвинуваченим іншого захисника відмова від раніше обраного чи призначеного захисника може відбуватись без присутності останнього, але в присутності нового захисника.
  • 5. Окремі новації пропонується запровадити у процедурі підтвердження отримання особою повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом. Так, може з’явитися норма, згідно з якою, якщо підозрюваний, обвинувачений отримав повістку про виклик до слідчого судді, суду або ознайомився з її змістом іншим способом, він зобов’язаний повідомити свого захисника про такий виклик. Захисник при цьому вважатиметься повідомленим про такий виклик в той самий день та час, що і підозрюваний, обвинувачений, захист якого він здійснює, крім випадків, якщо захисник одержав відповідну повістку раніше.

Нагадаємо, саме через появу проектів, які фактично звинувачують захисників у затягуванні судових процесів, інститут адвокатури долучилася до вивчення стану ефективності і доступності правосуддя.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.