Заступник Голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій взяв участь в онлайн-відкритті Року права, який традиційно оголошує Правниче товариство Англії та Вельсу.
Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
Дискусію лідерів адвокатур країн-партнерів Товариства відкрив голова Ради адвокатів Англії та Вельсу Дерек Світінг (Derek Sweeting QC). Основою темою цьогорічного заходу став довготривалий вплив Covid на громадянські права та роль асоціацій адвокатів у таких умовах.
Представляючи ключові рішення НААУ і РАУ під час карантинних обмежень, встановлених для запобігання поширенню Covid-19, Валентин Гвоздій нагадав про активізацію розвитку інструментів онлайн-правосуддя.
«Ми ініціювали процес стимулювання розвитку електронного суду в Україні. НААУ створила спеціальну робочу групу, налагодила активний діалог та співпрацю з Вищою радою правосуддя, Державною судовою адміністрацією, Радою суддів України, Державним підприємством “Інформаційні судові системи” та сприяла розвитку системи. Ми успішно внесли коментарі та пропозиції робочої групи з електронного правосуддя щодо змін до процесуальних кодексів та Положення про Єдину інформаційно-телекомунікаційну систему правосуддя. Тепер наші адвокати можуть захищати права своїх клієнтів, використовуючи унікальні можливості в рамках конкретної підсистеми – “Електронний суд”. Крім того, тепер вони можуть використовувати захищені відеоконференції для участі в онлайн слуханні у відеорежимі та для спілкування зі своїми клієнтами», – повідомив Валентин Гвоздій.
Заступник Голови НААУ, РАУ також нагадав, що в періоди особливо суворих карантинних обмежень адвокати були позбавлені можливості дістатися до суду громадським транспортом. Хоча ця проблема оперативно була вирішена, і адвокати отримали за рішенням КМДКА спеціальні перепустки для проїзду, це ще більш загострило потребу врегулювати питання процедурних строків, встановлених судом або законом, і виконання зобов’язань перед клієнтами.
«Це визначило ще один аспект діяльності НААУ – круглі столи з інституціями правосуддя… Незважаючи на те, що в Україні COVID-19 був класифікований законом як форс-мажорні обставини і вважався виправданою причиною пропуску судового засідання, багато суддів звинувачували адвокатів, які належним чином повідомили суд про свою нездатність брати участь у конкретне судове засідання, за неявку та загрожувати залученням іншого адвоката для надання правової допомоги замість адвоката, який у цьому ж процесі надавав юридичну допомогу особі за угодою», – нагадав Валентин Гвоздій.
У відповідь на це НААУ негайно відреагувала на таке кричуще порушення права особи на вільний вибір адвоката та Правил адвокатської етики та звернулася до Верховної Ради України та Комісії Президента України з питань правової реформи з проханням внести зміни до процесуальних кодексів.
«Основним завданням для нас на майбутнє є забезпечення того, щоб уряд не використав пандемію для послаблення нинішніх гарантій прав людини, які захищають найбільш вразливих категорій населення. Ця система гарантій є життєво важливою для захисту життя населення та інших свобод у часи кризи. Усі ми повинні взяти на озброєння уроки, вже отримані за цей період пандемії. Можливе продовження реакції на пандемію та її подолання мають ґрунтуватися на фактах і не бути дискримінаційними», – переконаний Валентин Гвоздій.
У дискусії також взяли участь представники адвокатур Німеччини, Польської асоціації адвокатів асоціації адвокатів Гайани.