Безоплатна правнича допомога потребує невідкладної допомоги: заступник голови НААУ Валентин Гвоздій

Дванадцять років існування в Україні системи безоплатної правничої допомоги достатньо для того, щоб зрозуміти нездатність Міністерства юстиції ефективно керувати цим напрямом.

На цьому наголосив заступник голови Національної асоціації адвокатів України, Ради адвокатів України Валентин Гвоздій, оцінюючи висновки Звіту з актуальних питань функціонування системи безоплатної правничої допомоги в Україні.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Нагадаємо, звіт був підготовлений Комітетом НААУ з питань БПД. Документ демонструє причинно-наслідкові зв’язки, що визначають існування семи основних проблем в системі БПД та пропонує шляхи їх вирішення:

«Ми бачимо, що [Мін’юсту] не вдалось. Отже, потрібно щось робити, – зауважив заступник голови НААУ, РАУ. – Можливо слід вивести [систему] зі сфери управління міністерства і створити незалежну юридичну особу публічного права, назвати її, наприклад, Фонд правничої допомоги. І дана юридична особа повинна керуватися незалежною радою, до складу якої, крім адвокатів, на нашу думку, повинні входити представник Омбудсмена, Міністерства фінансів».

Йдеться виключно про гарантування та забезпечення права на отримання правничої допомоги. «Завдання держави в даному випадку – гарантувати та оплатити правничу допомогу тим, хто має на неї право. А не надавати її самостійно через посадових осіб держорганів», – вважає В.Гвоздій. Останнє конфліктує з принципом існування системи правничої допомоги. Держава володіє позитивним примусом, який необхідний для організації суспільства. «Однак, володіючи інструментами позитивного примусу у вигляді правоохоронної та судової системи, держава не може одночасно надавати послуги, які спрямовані на захист від такого примусу. Це прямий конфлікт інтересів, який нівелює гарантоване Конституцією право людини на захист», – пояснив він.

Серед інших змін, які слід запровадити, було названо забезпечення реалізації права на вільний вибір захисника. «Всі адвокати країни, які бажають надавати послуги громадянам у системі БПД, мають послуговуватися тарифами, які затверджуються незалежним органом. І це має стати правом адвоката, працювати за цим тарифом чи ні. Саме так працюють провідні системи БПД в світі. Саме цим забезпечується прозорість, якість і вільне право вибрати собі захисника, – зауважив заступник голови НААУ, РАУ. – Потрібно використовувати максимально цифрові рішення… І це буде основним фокусом наших пропозицій, що призведе до значної економії державних коштів».

Надзвичайно важливим, на думку В.Гвоздія, також є прозорість та контроль витрат держави. Систематичний збір даних про кількість договорів, категорії справі і витрати, дозволить ефективно планувати бюджетні витрати, забезпечувати високий рівень прозорості використання таких коштів. Фонд матиме свій бюджет і може управлятися через Незалежну раду на підставі збалансованого представництва залучених суб’єктів. «Тобто, не тільки за рахунок державного бюджету, вони [кошти] можуть бути надані, і приватним сектором, і донорами, і спонсорами. Адже ми розуміємо, що багато хто з наших міжнародних партнерів сьогодні, можливо і хотів би профінансувати таку допомогу, водночас вони сумніваються в цьому, коли бачать тендери на ремонти приміщень, дисбаланс у витратах тощо. І вони не вірять, що ці кошти дійдуть до громадян, які потребують такої правової допомоги», – прокоментував він.

Також В.Гвоздій послався на нещодавній допис президента Юридичної спільноти Англії та Уельсу (Law Society of England and Wales) Ніка Емерсона (візаві НААУ у Великій Британії), який поширив публікацію про те, що безоплатна правнича допомога сама потребує негайної допомоги. Адже за кордоном також занепокоєні порушенням прав людини через низькі стандарти БПД.

«Картинка наочно демонструє тенденції і тренди на світовому рівні, що відбувається з наданням безоплатної допомоги. Я думаю, що її можна сьогодні легко застосувати і для ілюстрації змісту презентації стану БПД в Україні», – зауважив заступник голови НААУ, РАУ.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.