Першочергові дії після дорожньо-транспортної пригоди: адвокат Андрій Стеценко

У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся вебінар на тему: “Першочергові дії після ДТП”.

Лектором виступив Андрій Стеценко – адвокат ЮК “RIYAKO AND PARTNERS”. Він розповів про дії, які повинно виконувати при скоєнні ДТП та вимоги й особливості у справах, що стосуються дорожньо-транспортних пригод.

Згідно пункту 2.10. Правил дорожнього руху у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов’язаний: 

 • негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди; (водій не повинен взагалі чіпати транспортний засіб, окрім ситуації, якщо там буде витік пальних матеріалів та буде небезпека займання транспортного засобу)
 • увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 цих Правил;
 • не переміщати транспортний засіб і предмети (уламки транспортного засобу), що мають причетність до пригоди;
 • вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров’я (але не використовуючи транспортний засіб, який втрапив у ДТП)

Якщо ж свідків ДТП немає або до медзакладу вони відвезти не можуть, тоді є інший варіант, передбачений законодавством.

Ви, як учасник аварії, доставляєте постраждалих до лікарні самостійно. При цьому, необхідно попередньо зафіксувати розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред’явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди; 

Також потрібно:

 • повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських (під час телефонного дзвінка потрібно повідомити чи є це ДТП з тілесними ушкодженнями або без)
 • вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об’їзд місця пригоди;
 • до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки).

Якщо внаслідок дорожньо-транспортної пригоди немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії (за наявності взаємної згоди в оцінці обставин скоєного) можуть прибути до найближчого поста або до органу Національної поліції для оформлення відповідних матеріалів, попередньо склавши схему пригоди та поставивши підписи під нею. 

У разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб. 

Зараз активно практикується європротокол на місці події, якщо матеріальний збиток не перевищує 50 тис. грн. Необхідно перевіряти, чи є платоспроможною страхова компанія, перед тим, як складати європротокол.

Згідно Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі до протоколу додаються: 

 • схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський;
 • пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності);
 • показання технічних приладів (у разі їх наявності);
 • показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності);
 • інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.

У випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України. 

На місці ДТП за вимогою учасників ДТП їм надається можливість зробити фотографію схеми ДТП. У випадку відсутності технічної можливості копія схеми ДТП та фотографії з місця ДТП надаються за письмовою заявою в підрозділі поліції у разі, якщо матеріали не було надіслано за належністю.

У випадках, коли для прийняття об’єктивного рішення виникає необхідність для отримання додаткових даних, поліцейський, який оформлює матеріали ДТП, протягом доби передає оформлені матеріали ДТП для подальшого розгляду уповноваженій особі підрозділу поліції, на території обслуговування якого сталася пригода. 

При цьому, уповноважена особа підрозділу поліції під час розгляду матеріалів ДТП повинна в найкоротший строк, але не більше одного місяця з дати вчинення ДТП, встановити всі обставини її скоєння, вжити інших заходів щодо об’єктивного визначення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, скласти відносно такої особи протокол про адміністративне правопорушення та в п’ятиденний строк надіслати його до відповідного суду. 

При встановленні транспортного засобу, який зник з місця пригоди, проводяться його огляд на предмет наявності характерних пошкоджень, інших обставин ДТП та фотофіксація. 

У випадку встановлення факту проживання власника транспортного засобу на території, яку обслуговує інший підрозділ поліції, матеріали надсилаються за територіальністю

Варто звертати увагу на порушення, які можуть бути допущені

Порушення при складанні схеми ДТП

 • не зазначено напрямку руху транспортних засобів; 
 • не відображено дорожньої розмітки; 
 • не позначено гальмівного шляху автомобілів; 
 • неправильно відображено розміри проїзної частини та інше

Порушення при оформленні протоколу: 

 • неправильне зазначення дати і часу адміністративного правопорушення. Дату плутають рідко, а от час – доволі часто, тому в суді доводиться відновлювати хід подій ДТП, використовуючи інші дані;
 • помилкове зазначення даних свідків ДТП, 
 • відсутність їхніх підписів або взагалі відсутність даних про свідків; 
 • неточності у зазначені вулиці, де сталася ДТП; 
 • зазначення загальних пунктів ПДР, які нібито порушив учасник ДТП; 
 • неточне визначення пошкоджень автомобілів, тощо.