Поради представників Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності щодо алгоритму захисту під час обшуку: адвокатська таємниця

Закон прямо забороняє проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності. Як це працює на практиці?

8 червня слідчі Нацполіції провели обшук в офісі адвокатського об’єднання, яке знаходиться в одному із столичних бізнес-центрів.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Цього разу участь у заході взяли представники Комітету НААУ з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Олександр Левадний та Андрій Соронович. Під час слідчої дії вони перевіряли, які саме матеріали і документи планують оглянути правоохоронці і у тих випадках, коли йшлося про процесуальні документи, договори про надання правової допомоги, листування з клієнтами тощо, повідомляли слідчих про неможливість їх вилучення.

Нагадаємо, за правилом ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону. Для цього про час і місце проведення процесуальної дії завчасно повідомляються орргани адвокатського самоврядування.

Алгоритм захисту адвокатської таємниці, зокрема під час обшуку, визначений Порядком дій з питань забезпечення гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних і соціальних прав адвокатів, затвердженим рішенням РАУ від 27.07.2013 №183.

Уповноважений член ради адвокатів або Комітету НААУ перед початком слідчої дії перевіряє відповідність змісту ухвали про проведення обшуку вимогам КПК та профільного закону. У випадку не зазначення переліку речей, документів, що планується вилучити, службова особа повідомляється про відсутність правових підстав для проведення обшуку.

Для збереження адвокатської таємниці представник ради адвокатів або Комітету НААУ має право:

  • – уточнити у адвоката чи уповноваженої особи адвокатського об‘єднання про наявність речей, документів, які планується виявити відповідно до ухвали слідчого судді;
  • – з‘ясувати, чи містять ці речі і документи адвокатську таємницю. Чи віднесені вони до речей і документів доступ до яких заборонений відповідно до ст. 161 КПК (листування або інші форми обміну інформацією між захисником та його клієнтом, включно з об’єктами доданими до такого листування);
  • – у разі виявлення адвокатської таємниці запропонувати службовій особі надати адвокатові можливість отримати від клієнта згоду на зняття статусу адвокатської таємниці та передачу відповідних носіїв інформації, особі, яка проводить слідчу дію.
  • – у випадку відсутності згоди клієнта – зазначити у протоколі слідчої дії про порушення вимог статей 22, 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

За підсумками заходу представник ради або комітету НААУ повинен ознайомитися з протоколом проведення процесуальної дії і внести до нього свої зауваження за їх наявності. Про виявлені порушення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності повідомляється керівництво ради чи комітету для подальшого реагування.