Постанова Вищої ради адвокатів Польщі щодо звернення депутатів до Конституційного трибуналу про членство в колегії адвокатів

Вища рада адвокатів Польщі у понеділок прийняла постанову щодо звернення до Конституційного суду від групи депутатів «Солідарної Польщі». Воно стосується членства в адвокатурі або адвокатській палаті.

Про це пише Polish News.

«Удар по незалежності самоврядування професії громадської довіри завдає шкоди правам громадян», – сказав Пшемислав Розаті, президент Ради адвокатів Польщі.

Запит, ініційований групою депутатів стосується перевірки конституційності належності до адвокатури чи адвокатської палати за місцем офісу чи проживання. Його передали до Конституційного трибуналу 22 квітня.

З запитом групи депутатів можна ознайомитись за посиланням.

Постанова Вищої ради адвокатів

У повідомленні, розміщеному на сайті польської адвокатури, йдеться, що в понеділок Вища рада адвокатів під час пленарного засідання «прийняла шляхом акламації постанову, в якій вказує на безпідставність і шкідливість звернення до Конституційного суду».

У постанові Ради адвокатів Польщі було зазначено, що історично сформована система адвокатури, «зокрема, внутрішня організація адвокатських палат, які діють згідно зі ст. 38 Закону – Закону про адвокатуру, є проявом турботи про належне виконання професії з боку самоврядування професії громадської довіри в межах суспільних інтересів та для їх захисту». «Таке оптимальне рішення відповідає статті 17 (1) Конституції Польщі».

Як написано в постанові, чинна системна модель адвокатури, включно з незалежністю адвокатського об’єднання, «гарантує можливість вільного та незалежного здійснення професії».

«Така модель функціонування професії адвоката забезпечує можливість мужньо та чесно представляти інтереси громадян, водночас гарантуючи незалежність, у тому числі від будь-якого тиску з боку будь-якої влади», – йдеться у постанові.

«Лише незалежна, самоврядна та вільна адвокатура може виконувати свою роль»

«У нормально функціонуючій системі правосуддя кожен повинен мати можливість скористатися незалежною правовою допомогою. Його забезпечення та гарантування цією системою є одним із заходів верховенства права та держави», – додали у Вищій раді адвокатів.

«Лише незалежна, самоврядна та вільна адвокатура може в інтересах громадян та суспільних інтересів виконувати свою системну та статутну роль, описану в статті 17 Конституції Республіки Польща та у статті 1 (1) Закону про адвокатуру», – наголошено у постанові.

Також повідомлялося, що Вища рада адвокатів вирішила звернутися до голови Конституційного трибуналу з проханням висловити позицію з цього приводу.

З постановою Вищої ради адвокатів можна ознайомитись за посиланням.

Такі самі постанови, що піддають сумніву легітимність звернення до Конституційного суду, ухвалили всі окружні ради адвокатів Польщі. Таку позицію зайняла також Національна рада юрисконсультів разом із усіма районними радами.

З рішенням Національної ради юрисконсультів можна ознайомитись за посиланням.

Голова Ради адвокатів Польщі: удар по незалежності самоврядування професії громадської довіри – це удар по правам громадян

У заяві, оприлюдненій на сайті польської адвокатури, йдеться, що після зустрічі голова Ради польської адвокатури, адвокат Пшемислав Розаті, заявив, що «вільний і незалежний адвокат є однією з гарантій прав і свобод громадян, включаючи здійснення права на справедливий суд, яке полягає в повазі до гідності, свободи та почуття особистої безпеки».

«Адвокати та юрисконсульти як уповноважені прав громадян дають відчуття захисту закону та захисту від свавілля влади. Вільний і незалежний адвокат є запорукою реалізації права на справедливий суд, у тому числі права на захист. Удар по незалежності професії громадської довіри – це удар по правам громадян», – додав він.

Омбудсмен звернувся з проханням припинити провадження

Він подав клопотання про його скасування «через неприйнятність рішення».

Як зазначено на сайті омбудсмена, «питання звернення групи народних депутатів має важливе значення з точки зору забезпечення захисту прав і свобод громадян».

«Роль самоврядних професій громадської довіри, таких як юридичні консультанти та адвокати, полягає в тому, щоб забезпечити належне виконання професії, гарантувати високий рівень юридичних послуг, що надаються людьми, належним чином підготовленими до цієї професії, а також характеризується бездоганним моральним ставленням», – написала Уповноважена з прав людини у листі наприкінці травня.

«Обмеження в будь-який спосіб можливості громадян користуватися гарантованими їм Конституцією основними свободами і правами має здійснюватися лише у виняткових випадках. Ці питання виправдовують участь захисника у провадженні», – додав він.