Позовні вимоги прокурора до органів Держгеокадастру та голови ФГ, зареєстрованого в установленому порядку, про визнання недійсними наказів, договору оренди та повернення земельної ділянки, наданої для ведення ФГ, підлягають розгляду в порядку господарського судочинства: ВП ВС

22 серпня 2018 року Велика Палата Верховного Суду розглянула справу за позовом заступника керівника Теребовлянської місцевої прокуратури Тернопільської області (далі – прокурор) в інтересах держави до Головного управління (далі – ГУ) Держгеокадастру у Тернопільській області, ОСОБА_3, Відділу державної реєстрації Теребовлянської районної державної адміністрації (далі – РДА) Тернопільської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, – Золотниківська сільська рада Теребовлянського району Тернопільської області, Фермерське господарство (далі – ФГ) «Прогрес-СТ» – про скасування наказів, визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, скасування його державної реєстрації та повернення земельної ділянки та прийняла постанову, у якій зазначила таке.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Суди встановили, що ГУ Держземагенства у Тернопільській області та ОСОБА_3 уклали договір оренди землі з метою ведення фермерського господарства на підставі Закону України «Про фермерське господарство». Після державної реєстрації цього договору відповідач заснував фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа. Тобто у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулася фактична заміна орендаря й обов’язки землекористувача земельної ділянки перейшли до фермерського господарства з дня його державної реєстрації. А тому сторонами у справі мають бути юридичні особи.

ОЦІНКА СУДУ

Велика Палата Верховного Суду доходить висновку, що в цій справі спір стосується земельної ділянки, наданої фермерському господарству в оренду.

Спори юридичних осіб, зокрема органів державної влади та місцевого самоврядування, із зареєстрованими в установленому порядку фермерськими господарствами мають розглядатися за правилами господарського судочинства.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права в подібних правовідносинах сформульовано в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2018 року у справі No348/992/16-ц.

Якщо про реєстрацію фермерського господарства відомо до відкриття провадження у справі щодо спору між органом державної влади чи місцевого самоврядування та, зокрема, фізичною особою, якій із земель державної або комунальної власності надана земельна ділянка для ведення фермерського господарства, суд постановляє ухвалу про відмову у відкритті провадження в такій справі, оскільки вона має розглядатися за правилами господарського судочинства.

Якщо під час розгляду за правилами цивільного судочинства справи щодо спору між органом державної влади чи місцевого самоврядування та, зокрема, фізичною особою, якій із земель державної або комунальної власності надана земельна ділянка для ведення фермерського господарства, суд установить, що на момент відкриття провадження в цій справі фермерське господарство вже було зареєстрованим, суд постановляє ухвалу про закриття провадження, оскільки така справа має розглядатися за правилами господарського судочинства.

Детальніше з текстом постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі No606/2032/16-ц можна ознайомитися за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/78011440

Аналогічна правова позиція наведена в постанові від 21 листопада 2018 року у справі No272/1652/14-ц, детальніше з текстом якої можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78129908