Практичні аспекти дотримання адвокатом принципу незалежності: голова ради адвокатів Херсонської області Інна Мокіна

“Про те, як адвокату уникнути проблем з клієнтом та іншими учасниками процесу? Що потрібно для цього знати та вміти? – дізнавалися адвокати Херсонської області під час заходу з підвищення кваліфікації «Практичні аспекти дотримання адвокатом принципу незалежності», що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.

Лекторкою заходу виступила Інна Мокіна, Голова Ради адвокатів Херсонської області.

Коли адвокати повсякденно при здійсненні професійної діяльності звертаються до Правил адвокатської етики, вивчають їх, дотримуються, а іноді порушують – виникає питання, а чому трапляється так, що адвокату зовсім непросто зберегти незалежність, дотриматися законності і при цьому пріоритету інтересів клієнта? Чому бажаючи надати клієнту правничу допомогу, досягти результату та отримати гідний гонорар, адвокат отримує наприкінці розчарування та повторює старовинне адвокатське прислів’я: «Клієнт твій – твій ворог»?

Відповіді на всі ці запитання знаходяться скоріше в площині юридичної психології, ніж у площині юриспруденції.

Інна Мокіна розкрила зміст принципів незалежності, дотримання законності та пріоритету інтересів клієнта, закріплених Правилами адвокатської етики, а також відповіла на питання, що потрібно знати адвокату, аби залишатися незалежним, прогнозувати поведінку клієнта та інших учасників процесу, змінювати її та використовувати в своїх інтересах.

Лектор детально проаналізувала вплив маніпуляції на адвоката, розглянувши джерела та схему маніпуляції.

До джерел маніпулювання відносяться:

 1. Потреби (фізіологічні, потреба у безпеці, впевненість у майбутньому, потреба належати до будь-якої спільноти, потреба у повазі, визнанні, потреба у самореалізації, потреба у позитивних емоціях);
 2. Слабкості (цікавість, невпевненість у собі, дурість, невігластво, нерозвинутість мови, повільність, жалісність, азартність, любов до підношень, дарунків, лестощів, хизування, марнославство, приниженість, заниження самооцінки, слабохарактерність, навіюваність, схильність до впливу «установок», жадібність, заздрість, відсутність моралі);
 3. Пристрасті (любов чи антипатія до конкретного об’єкта, пристрасть до алкоголю, наркотиків, ігрова залежність, пристрасть до колекціонування, любов до спорту, театру, мистецтва, благодійності тощо).

Схема маніпуляції включає:

 1. Збір інформації про об’єкт;
 2. Виявлення мішені, вплив приманок;
 3. Атракція (притягання);
 4. Спонукання адресата до дії;
 5. Виграш маніпулятора.

Захиститися від маніпуляцій можна у наступні способи:

 1. Не надавати інформацію про себе (за виключенням необхідної ділової інформації). Зберігати спокій, незворушність, приховувати свої емоції, додержуватися дистанції у спілкуванні.
 1. Намагатися виявити ознаки маніпуляції (для цього треба бути уважним та спостережливим з партнером по спілкуванню). Головною ознакою того, що вами намагаються маніпулювати є відчуття незручності, психологічного дискомфорту та внутрішньої боротьби. Аналіз висловлювань маніпулятора вказує на наступне:
 • відповідальність за дію, що пропонується, покладається цілком на вас;
 • «плата» жертви маніпуляції перевищує її «виграш»;
 • присутній елемент примусу, тобто вашої внутрішньої незгоди з дією, що нав’язується;
 • наявний дефіцит часу, наданого на прийняття рішення.
 1. Оберіть пасивний або активний спосіб захисту. Суть пасивного захисту полягає в затримці власних спонтанних реакцій на дії маніпулятора. Форми пасивного захисту:
 • відсутність реакції на слова маніпулятора («не розчув», «не звернув уваги», «не помітив» тощо);
 • тактовне, стримане й несподіване для маніпулятора мовчання;
 • заговорити про зовсім інше;
 • можна «погодитися» з пропозицією маніпулятора, але включити наявність ваших умов, що у майбутньому дозволить безболісно «відіграти назад».

Метою активного захисту є викриття маніпулятора й завдання йому удару у відповідь. 

Наприкінці заходу Інна Мокіна надала відповіді на наступні питання:

 1. Чим для адвоката є насправді Правила адвокатської етики – тягарем чи дієвим оберегом від будь-яких несподіванок та проблем у професійній діяльності?

Відповідь однозначна – оберегом, саме вони є запорукою збереження адвокатом незалежності.

 1. Чим є вміння адвоката поєднувати у захисті (представництві) інтереси клієнта та суспільства, не поляризуючи, а поєднуючи їх?

Таким вмінням є законне обґрунтування правової позиції клієнта та дотримання законності (ст. 7 ПАЕ).

 1. Якою має бути побудова стосунків «Адвокат–Клієнт» для уникнення ситуації «Адвокат – Лялька Клієнта»?

Побудова стосунків «Адвокат-Клієнт» має ґрунтуватися на повазі до адвокатської професії, вмінні адвоката тримати необхідну та достатню дистанцію з клієнтом та запобігти маніпуляціям з його боку.

 1. Якою має бути побудова стосунків «Адвокат-Клієнт», щоб досягти максимальної довіри та поваги до адвоката з боку клієнта?

Побудова стосунків «Адвокат-Клієнт» має відбуватися з урахуванням адвокатом психологічних особливостей клієнта, знання його мотиваційних чинників, життєвих пріоритетів та формуванню у клієнта впевненості у компетентності, порядності та чесності адвоката.

 1. Чи залежить модель та побудова стосунків «Адвокат-Суддя» та «Адвокат-Слідчий» від сформованої моделі стосунків «Адвокат-Клієнт»?

Безумовно, залежить. Тільки за умови вміння адвоката психологічно побудувати свою незалежність, сформувати у клієнта повагу до адвокатської професії, додержання законності та компетентності, він не перетвориться на ляльку клієнта й відповідно на ляльку судді або слідчого.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.