Право на компенсацію зруйнованого чи пошкодженого майна фізичних осіб: адвокат Анастасія Сербіна

Анастасія Сербіна, адвокат, заступниця Голови комітету НААУ з питань правового регулювання органів місцевого самоврядування, провела у Вищій школі адвокатури вебінар на тему: «Право на компенсацію зруйнованого чи пошкодженого майна фізичних осіб».

Питання компенсації за зруйноване майно гостро постало перед українцями ще починаючи від часів тимчасової окупації Донецької та Луганської областей. Як наслідок, до 24 лютого 2022 року ми вже мали великий спектр справ, що стосувалися компенсації шкоди за зруйноване житло. Деякі з них були успішними, деякі – ні. Попередній досвід, безумовно, може стати в нагоді, але повноцінно не забезпечує алгоритмами дій.

Питання отримання компенсації за зруйноване майно з початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України набуло зовсім інших сенсів, оскільки від початку війни правила гри значно змінилися, обсяги руйнації стали іншими, і як наслідок перед державою постало питання необхідності швидкого реагування шляхом прийняття релевантних нормативно-правових актів, які дозволили б фізичним та юридичним особам отримати справедливу компенсацію.

Станом на сьогодні діє досить розгалужена нормативно-правова база, яка визначає конкретні процедури і правила, разом з тим на законодавчому рівні відсутній окремий закон, який регламентував би право на отримання компенсації за зруйноване чи пошкоджене майно. Саме через це існує певна проблематика, що робити сьогодні тут і зараз, аби захистити право власності особи, яка зазнала наслідків військової агресії російської федерації.

Чинна нормативно-правова база надає певне розуміння, які необхідні дії мають вчиняти адвокати задля забезпечення своїм клієнтам отримання справедливої компенсації у найближчий час або в короткостроковій перспективі. До таких актів насамперед віднесено:

  • Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затверджений Постановою КМУ від 20 березня 2022 року № 326;
  • Постанову КМУ «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» від 26 березня 2022 року № 380;
  • Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затверджений Постановою КМУ від 19 квітня 2022 року № 473.

До важливих нормативно-правових актів, що можуть бути застосовані у контексті відшкодування шкоди віднесено також такі як:

  • Методики проведення обстеження та оформлення його результатів, затверджені наказом Мінрегіону від 06 серпня 2022 року № 144;
  • Постанова КМУ «Про реалізацію експериментального проекту щодо моніторингу завданих пошкоджень та руйнувань за регіонами України внаслідок збройної агресії Російської Федерації на основі геоінформаційної системи» від 24 червня 2022 № 726;
  • Постанова КМУ «Деякі питання фінансування робіт з відновлення зруйнованого майна та інфраструктури» від 29 липня 2022 року № 879.

Анастасія Сербіна окремо сфокусувала увагу на практичних аспектах застосування Постанови КМУ «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройної агресією Російської Федерації» від 18 грудня 2013 року № 947. На сьогодні ця Постанова є чинною, однак її положення неможливо реалізувати внаслідок повномасштабної збройної агресії і припинення діяльності комісій. Постанова зовсім не адаптована до подій після 24 лютого 2022 року, більше того, вона не розповсюджується на інші території, крім Луганської та Донецької областей. За цією Постановою надається компенсація у розмірі не більш як 300 тис. гривень за один об’єкт зруйнованого житла власникам житла, яке перебуває на контрольованій Україною території та було зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією РФ, після дати набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 № 405 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», тобто після 14 квітня 2014 року.

У системному аналізі означених вище нормативно-правових актів визначено ключові аспекти права на компенсацію за зруйноване та пошкоджене майно.

Втрати житлового фонду та об’єктів благоустрою – це напрям, що включає втрати житлового фонду (житла), об’єктів благоустрою, об’єктів незавершеного будівництва житлової нерухомості, фактичні витрати, здійснені для їх відновлення.

Основні показники, які оцінюються при визначенні шкоди та збитків:

  • вартість зруйнованого та пошкодженого житлового фонду (житла);
  • фактичні витрати, здійснені для відновлення пошкодженого житлового фонду (житла);
  • вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів незавершеного будівництва житлової нерухомості.

Відповідальним за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є Мінрегіон.

Виділяють такі категорії пошкоджень:

I – рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом ремонту, у тому числі капітального ремонту – наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкції, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості за граничним станом першої та другої групи;

ІІ – рекомендовано виконання робіт з відновлення та капітального ремонту – наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об’єкта або його окремих конструкцій, підсилення об’єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій, – рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції;

ІІІ – рекомендовано виконання невідкладних робіт з демонтажу (ліквідації) об’єктів – об’єкти непридатні для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об’єкта (зруйновані об’єкти).

Право на компенсацію за зруйноване, пошкоджене майно мають:

  • власники нерухомого майна;
  • замовники будівництва щодо об’єктів будівництва;
  • члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили права власності на нього;
  • інвестори будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);
  • їх спадкоємці.

До знищеного нерухомого майна відносяться об’єкти нерухомого майна, які стали непридатними для використання за цільовим призначенням внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та відновлення яких шляхом ремонту чи реконструкції не є можливим або є економічно недоцільним.

Пошкодженим нерухомим майном є такі об’єкти нерухомого майна, які пошкоджені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, та можуть бути відновлені шляхом ремонту чи реконструкції.

Право на компенсацію будуть мати особи, які зазнали будь-якої руйнації чи пошкоджень відносно:

  • будівель та споруд;
  • у тому числі спільного майна багатоквартирного будинку (приміщення загального користування (місця загального користування), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території;
  • складових частин будівель, споруд (квартири, вбудовані, прибудовані чи вбудовано-прибудовані житлові та нежитлові приміщення в будівлі, споруді, гаражні бокси, машиномісця, інші житлові та нежитлові приміщення), які є самостійними об’єктами нерухомого майна;
  • об’єктів будівництва, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт;
  • складових частин об’єктів будівництва (квартири, вбудовані, прибудовані чи вбудовано-прибудовані житлові та нежитлові приміщення в будівлі, споруді, гаражні бокси, машиномісця, інші житлові та нежитлові приміщення), які після прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта є самостійними об’єктами нерухомого майна;
  • лінійних об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури (у тому числі лінійні об’єкти енергетичної інфраструктури)

Що стосується інших об’єктів таких як неоформлене майно, вартість робіт, обладнання, техніка, меблі, інструменти, особисті речі, лектор радить фіксувати доказово в якому стані було таке майно до руйнації та що саме зазнало пошкоджень, що на майбутнє зможе допомогти показати в повній мірі обсяги зруйнованого майна.

Станом на сьогодні можна надати інформацію до геінформаційної системи як відносно майна з 19 лютого 2014 року до дня введення воєнного стану, так і з дня воєнного стану. Окремо можна скористатися механізмом, встановленим Постановою КМУ «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройної агресією Російської Федерації» від 18 грудня 2013 року № 947, якщо постраждала особа повністю підпадає під її застосування.

Подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації особа може:

  1. Самостійно (через Портал Дія, з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);
  2. Через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.

Отримання відшкодування може відбуватися шляхом:

  • компенсації збитків Міжнародною комісією з розгляду претензій фізичних, юридичних осіб та держав щодо збитків, завданих війною;
  • компенсації збитків спеціально створеною комісією нанаціональному рівні (фонд ліквідації наслідків збройної агресії);
  • стягнення збитків в судовому порядкув національному суді;
  • стягнення збитків за рішенням іноземного суду;
  • звернення до ЄСПЛ;
  • звернення до міжнародного інвестиційного арбітражу.

У розрізі судової практики лектор звернула увагу на правові позиції щодо незастосування імунітету держави та відсутності потреби направляти до посольства рф в Україні запитів щодо згоди бути відповідачем у справах про відшкодування шкоди. Зокрема, наголошено на Постановах ВС від 14 квітня 2022 року у справі № 308/9708/19 та від 18 травня 2022 року у справі № 760/17232/20-ц. Поруч з цим підкреслено на проблематичності виконання судових рішень, стороною в яких є російська федерація.

Що стосується необхідних законодавчих змін у цій сфері, станом на сьогодні очікує другого читання Проєкт Закону про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (реєстр. № 7198). На опрацюванні в Комітеті з питань економічного розвитку знаходиться законопроєкт про компенсацію за майно, втрачене, пошкоджене та знищене внаслідок збройної агресії Російської Федерації та справедливий розподіл репарацій (реєстр. № 7237).