Про дату виникнення податкового зобов’язання з ПДВ у разі внесення до статутного капіталу іншого товариства нерухомого майна

Приписи пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України не узалежнюють дату виникнення податкового зобов’язання з податку на додану вартість від дати переходу права власності на товар. Вжитий в пункті 187.1 статті 187 Податкового кодексу України термін «відвантаження товарів» тлумачиться не як факт виникнення права власності на товар, а як початок процесу фізичного переміщення товару від місця його постійного знаходження (зберігання) у постачальника або іншого передання майна, оформленого у визначеному законом порядку.

22 липня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2020 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 2 липня 2020 року у справі No 300/1952/19 за позовом Акціонерного товариства «Оріана» до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про скасування податкових повідомлень-рішень.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган провів перевірку платника податків, за результатами якої встановив заниження податку на додану вартість при відчуженні об’єктів нерухомого майна. Не погоджуючись з установленими порушеннями, платник
податків звернувся до суду та вказав, що вніс до статутного капіталу іншого
товариства дані про рухоме та нерухоме майно. У зв’язку з цим було складено
податкові накладні, а права товариство отримало лише після державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Тому саме з цієї дати в платника виникли обов’язки зі складення та реєстрації податкових накладних.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням, залишеним
без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що саме дата державної реєстрації права власності вважається настанням першої події в розумінні пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України.

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалив нову постанову, якою відмовив у задоволенні позовних вимог.

ОЦІНКА СУДУ

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України в разі внесення майна до статутного капіталу іншого товариства датою виникнення податкового зобов’язання з податку на додану вартість є дата відвантаження товару (передання права розпоряджатися товаром, зокрема шляхом складання акта прийому-передачі), а не дата державної реєстрації прав на таке майно.

Приписи пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України не узалежнюють дату виникнення податкового зобов’язання з податку на додану вартість від дати
переходу права власності на товар. Вжитий в пункті 187.1 статті 187 Податкового
кодексу України термін «відвантаження товарів» тлумачиться не як факт
виникнення права власності на товар, а як початок процесу фізичного переміщення товару від місця його постійного знаходження (зберігання) у постачальника або іншого передання майна, оформленого у визначеному
законом порядку.

Застосування судами попередніх інстанцій до спірних правовідносин приписів
Цивільного кодексу України та Закону України від 1 липня 2004 року No 1952-IV
«Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у частині визначення моменту виникнення у суб’єкта господарювання права
власності на передане до його статутного капіталу нерухоме майно є помилковим і було здійснене без урахування приписів частини другої статті 1 Цивільного кодексу України.

Державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише
засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 22 липня 2021 року у справі No 300/1952/19 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/98493716.