Про обов’язок органу місцевого самоврядування щодо утворення у складі виконавчого комітету служби у справах дітей

Окремі повноваження відповідно до законодавства України може бути реалізовано виключно службою у справах дітей, а тому неутворення такого органу у складі виконавчих органів місцевого самоврядування позбавляє деякі категорії дітей можливості отримувати від органів місцевого самоврядування належний рівня захисту та забезпечення дотримання їх прав та законних інтересів.

20 липня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу заступника керівника
Харківської обласної прокуратури на рішення Сумського окружного
адміністративного суду від 15 жовтня 2020 року та постанову Другого
апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2021 року, у справ іNo 480/3093/20 за позовом керівника Охтирської місцевої прокуратури Сумської
області до Миропільської сільської ради Краснопільського району Сумської області про визнання протиправною бездіяльності Миропільської сільської ради щодо утворення у складі виконавчих органів ради служби у справах дітей та зобов`язання відповідача вчинити відповідні дії.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

На виконання доручення Офісу Генерального прокурора від 10 лютого 2020 року Охтирською місцевою прокуратурою проведено вивчення стану додержання вимог законодавства у сфері охорони дитинства.

Листом від 29 квітня 2020 року начальник Краснопільського відділу Охтирської місцевої прокуратури звернувся до Миропільського сільського голови, у якому, серед іншого, просив надати інформацію про те, чи утворено у складі виконавчих органів сільської ради службу у справах дітей.

Листом від 30 квітня 2020 року відповідач повідомив про те, що службу у справах дітей на території Миропільської об`єднаної територіальної громади не створено, натомість на її території обліковується 597 дітей, в тому числі 10 неповнолітніх дітей із 4 сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, 1 дитина-сирота та 5 дітей, позбавлених батьківського піклування.

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо
незабезпечення права на особливий захист і допомогу з боку держави дітей, які залишились без батьківського піклування та проживають на території Миропільської сільської об`єднаної територіальної громади, позивач звернувся
до суду.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду, залишеним без змін
постановою Другого апеляційного адміністративного суду, у задоволенні позову
відмовлено.

Суди виходили із того, що на теперішній час законодавчі вимоги, які б зобов`язували органи місцевого самоврядування, зокрема об`єднані територіальні громади, створити у складі виконавчих органів службу у справах
дітей, відсутні, а отже, підстави для визнання протиправною бездіяльності
відповідача та зобов`язання останнього вчинити дії, спрямовані на утворення у його складі служби у справах дітей, відсутні.

Також суди дійшли висновку про те, що забезпечення прав дітей, в тому числі
дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування на території
Миропільської сільської об`єднаної територіальної громади забезпечується
Центром соціального обслуговування населення (надання соціальних послуг) в особі фахівця із соціальної роботи, а при виконавчому органі відповідача утворено Відділ освіти, молоді і спорту, культури та туризму, який взаємодіє із центром соціального обслуговування населення та сприяє останньому у виявленні дітей, що опинились у складній життєвій ситуації, та роботі з ними.

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, скасував рішення судів попередніх інстанцій, та ухвалив нове рішення про задоволення позову.

ОЦІНКА СУДУ

Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Обов`язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні в межах визначених законом повноважень умов для комфортного та безпечного життя дитини, отримання освіти, соціального захисту, всебічного
розвитку тощо, у тому числі шляхом створення у своїй структурі відповідних
органів, які безпосередньо здійснюють вказані повноваження. При цьому
особливий захист гарантується дітям-сиротам та дітям, позбавленим
батьківського піклування.

Держава здійснює захист прав дітей, у тому числі через діяльність служб у справах дітей, які безпосередньо забезпечують реалізацію на території відповідних рад державної політики з питань захисту прав дітей. При цьому
передбачено, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно
захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського
піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які
постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, покладається на служби у справах дітей, зокрема, виконавчих органів міських, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад.

Отже, питання створення виконавчих органів, до складу яких входять служби у справах дітей, належить до повноважень органу місцевого самоврядування.

Низка повноважень відповідно до законодавства України може бути реалізована виключно службою у справах дітей, а тому неутворення такого органу позбавляє деякі категорії дітей можливості отримувати від органів місцевого самоврядування належного рівня захисту та забезпечення дотримання їх прав
та законних інтересів.

Зокрема служба у справах дітей при виконкомах місцевих рад утворюється
з метою реалізації державної політики у сфері соціального захисту дітей,
включаючи дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Для цього служба у справах дітей наділяється виключними повноваженнями, до яких, зокрема, належать: участь у кримінальному провадженні щодо неповнолітніх, у тому числі при застосуванні до дітей примусових заходів виховного характеру; безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; створення та ведення банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з метою їх влаштування та ін.

Оскільки, як встановлено судами попередніх інстанцій, на території Миропільської ОГТ проживає 597 дітей, то відповідно до вимог частини сьомої
статті 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні
установи для дітей» у складі виконкому Миропільської СР має бути утворено
службу у справах дітей у складі щонайменше однієї особи.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 20 липня 2021 року у справі No 480/3093/20 можна ознайомитися за посиланням – http://reyestr.court.gov.ua/Review/98493714.