Про оподаткування об’єктів нерухомості, які розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення

Об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб і розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, не є об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті266 ПК України, а тому не можуть бути складовою частиною бази оподаткування.

30 листопада 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу платника на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2020 року у справі No 280/5185/19 за позовом платника до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області про скасування податкових повідомлень-рішень.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган нарахував платнику податок на майно у 2018 році, без застосування пільг зі сплати податку у вигляді зменшення бази оподаткування
об’єкта житлової нерухомості. Платник звернув увагу на безпідставне врахування до об’єкту оподаткування площі його квартири, яка розташована в місті Донецьку ― на тимчасово окупованій території.

Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 10 серпня 2020 року
задовольнив позов. Суд першої інстанції дійшов висновку, що квартира розташована на тимчасово окупованій території та/або території населеного пункту на лінії зіткнення, а тому на підставі положень підпункту 38.6 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, не є об ’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 цього Кодексу.

Третій апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позову. Суд апеляційної інстанції виходив із того, що місто Донецьк не належить до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого
розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року No 1085-р (у редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року No 1276-р).

Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, скасувавши оскаржуване судове рішення та залишивши чинним рішення суду першої інстанції.

ОЦІНКА СУДУ

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року No 405/2014 було введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року
«Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження
територіальної цілісності України». Розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 07 листопада 2014 року No 1085-р було затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (з подальшими змінами та доповненнями). Відповідно до вказаного Переліку у 2018 році місто Донецьк входило до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до пункту 38.6. підрозділу «Інших Перехідних положень» Податкового
кодексу України об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії
зіткнення, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 цього Кодексу у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, у якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об’єднаних сил. Тому об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб та розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, не є об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 Податкового кодексу України, а тому не можуть бути складовою бази оподаткування.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 30 листопада 2022 року у справі No 280/5185/19 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/107631753.