Про особливості відправлення правосуддя у цивільних справах в умовах війни суддя ВС Наталія Сакара

Суддя ВС у Касаційному цивільному суді Наталія Сакара виступила з доповіддю «Особливості відправлення правосуддя у цивільних справах в умовах війни: огляд окремих правових позицій Верховного Суду».

Про це повідомляє Судова влада.

Вона порушила питання щодо підсудності справ за участю внутрішньо переміщених осіб. Зазначила, що з позовами до судів за місцем фактичного проживання / перебування можуть звертатися особи, які залишили або покинули своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації та стали на облік як ВПО. В свою чергу особи, які не стали на облік як ВПО, мають звертатися з позовами до судів, на яких була визначена територіальна підсудність судів, що залишаються в зоні бойових дій чи в окупації.  Виняток — встановлення фактів народження, смерті, які відбулися на тимчасово окупованій території. Такі заяви подаються в будь-який місцевий суд загальної юрисдикції на території України.

Суддя розповіла про можливість звернення до суду шляхом направлення документів на офіційну електронну адресу суду. Вона навела постанову ВП ВС від 13 вересня 2023 року у справі № 204/2321/22, в якій зроблено висновок про обов’язкову вимогу, зокрема, для адвокатів, нотаріусів, державних та приватних виконавців, органів державної влади і місцевого самоврядування, інших юридичних осіб, а також для тих осіб, які добровільно зареєстрували офіційні електронні адреси в ЄСІТС, звертатися до суду через підсистему. Інші особи можуть направляти процесуальні документи, підписані ЕЦП, на офіційну електронну адресу суду – це є належним та правомірним способом безпосереднього звернення до суду.

Доповідачка сказала про особливості оформлення документів при зверненні до суду в електронній формі з посиланням на судову практику:

  • заяви, що подаються до суду в електронній формі, повинні бути підписані ЕЦП:
  • судовий збір сплачується із застосуванням понижуючого коефіцієнта 0,8, його сплата онлайн в кабінеті клієнта банку відповідає вимогам закону;
  • надсилання копії заяви (скарги) з додатками на електронну адресу (яка не має статусу офіційної) іншим учасникам справи є додатковим способом повідомлення про звернення до суду, однак не є альтернативним та ін.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.