Про процесуальні питання відновлення порушеного права в разі визнання акта неконституційним суддя ВС Уркевич

Секретар Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич висвітлив процесуальні питання відновлення порушеного права в разі визнання акта неконституційним.

Про це повідомляє Судова влада.

Він нагадав, що за виключними обставинами можуть бути переглянуті судові рішення, що набрали законної сили, якими закінчено розгляд справи. За словами спікера, стосовно судових рішень по суті спору труднощів не виникає, водночас постає питання щодо можливості перегляду окремих ухвал суду.

За наявною судовою практикою, ухвалами, якими закінчено розгляд справи і які можуть бути переглянуті за виключними обставинами, є ухвали суду першої інстанції про: закриття провадження у справі чи залишення заяви без розгляду; відмову в задоволенні заяви про скасування рішення третейського суду; скасування рішення третейського суду; видачу виконавчого листа та відмову у видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду; ухвали суду апеляційної інстанції про скасування судового рішення із закриттям провадження у справі або залишенням позовної заяви без розгляду. До того ж якщо в суді касаційної інстанції питання закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду вирішено шляхом постановлення ухвали, то така ухвала також вважається такою, якою закінчено розгляд справи.

Доповідач зазначив, що після ухвалення відповідного Рішення Конституційного Суду України періодично виникає питання щодо перегляду, наприклад, ухвали суду касаційної інстанції про відмову у відкритті касаційного провадження. За процесуальним законом заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами з підстави встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, може бути подано учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення. Водночас в умовах воєнного стану є випадки визначення КСУ спеціального строку втрати чинності неконституційним законом, як правило цей строк становить шість місяців.

У такому випадку, як зауважив Віталій Уркевич, виникає парадоксальна ситуація, оскільки в разі звернення учасника справи із заявою про перегляд судового рішення з підстави встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення такого рішення, відповідна правова норма продовжує бути чинною.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.