Про зарахування авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів

Положення податкового законодавства передбачають право платника на зменшення суми авансових внесків із податку на прибуток на суму надміру сплачених авансових внесків до повного погашення суми перевищення авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів

10 листопада 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03жовтня 2016 року й ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04квітня 2017року у справі No804/2636/16 (провадження NoК/9901/31043/18) за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Платник податків звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність контролюючого органу, що полягає в невключенні в інтегровану картку платника податків переплати за авансовими внесками з податку на прибуток, і зобов’язання включити відповідну переплату до інтегрованої картки. Контролюючий орган мотивував свою позицію тим, що сума авансових внесків у зв’язку з виплатою дивідендів платника податків не може бути врахована в зменшення податкових зобов’язань з податку на прибуток за 2013рік, а має бути перенесена в повному обсязі до рядка13.5.2 додатка ЗП, оскільки сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток перебільшує суму нарахованого податку на прибуток.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, задовольнив адміністративний позов.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Обов’язок сплати авансового внеску виникає щомісяця в порядку та в строки, встановлені для місячного податкового періоду. Положення податкового законодавства передбачають право платника на зменшення суми авансових внесків з податку на прибуток на суму надміру сплачених авансових внесків до повного погашення суми перевищення авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів. Умовою реалізації цього права є наявність у платника перевищення суми авансових внесків, раніше сплачених платником податку на прибуток при виплаті дивідендів згідно з пунктом 153.3 статті 153 Податкового кодексу України, над сумою авансового внеску з податку на прибуток, який підлягає сплаті на відповідний момент.

Платник податків зберігає право на відображення зменшення нарахованої суми податку в наступних звітних (податкових) періодах сум попередньо сплачених авансових внесків, оскільки законодавець прямо не передбачив окремих перехідних і спеціальних норм права для таких правовідносин. Тому права платника податків, що виникли на підставі пункту 153.3 статті 153 Податкового кодексу України, не можуть бути обмежені або виключені.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 10 листопада 2020 року у справі No804/2636/16 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/92810842.