Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему “Психологія сім’ї та експертиза дитячо – батьківських відносин”, Простибоженко Олег – адвокат, кандидат юридичних наук, Голова Комітету з цивільного права та процесу НААУ, Голова правління Центру сімейно-правових досліджень, розповів про психолог як учасника справи в цивільному судочинстві.
Нова редакція ЦПК не містить прив’язок до закону про судову експертизу. Експертом може бути будь – яка особа, яка володіє спеціальними знаннями. ЦПК не ставить до психолога вимог бути саме судовим експертом. Це було зроблено свідомо, вочевидь задум розробників полягав у запровадженні англо-американського підходу.
З цим пов’язане запровадження норми про те, що експерт сам вказує на поінформованість про кримінальну відповідальність.
Відповідно ст. 74 ЦПК, спеціалістом є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками, необхідними для застосування технічних засобів, і призначена судом для надання консультацій та технічної допомоги під час вчинення процесуальних дій, пов’язаних із застосуванням таких технічних засобів (фотографування, складання схем, планів, креслень, відбору зразків для проведення експертизи тощо)
Під час дослідження доказів суд може скористатися усними консультаціями або письмовими роз’ясненнями (висновками) спеціалістів. Але потрібно зазначити, що це стосується технічних засобів, а не психологічних аспектів.
Стосовно психолога як свідка, то свідком може бути кожна особа, якій відомі будь-які обставини, що стосуються справи (ч.1 ст. 69 ЦПК).
Залучення психолога як свідка можливе у разі, якщо позов обґрунтовується посиланням на відповідні обставини, що можуть бути відомі психологу.