Радник уряду Гонконгу захищає запропоновану заборону на вибір адвоката для заявників безоплатної правової допомоги

Радник уряду вже не сумнівається у тому, що суперечлива пропозиція заборонити підсудним, які звертаються за юридичною допомогою, обирати власних адвокатів в кримінальних провадженнях, може порушити конституцію Гонконгу.

Про це пише Джеффі Лем у South China Morning Post.

Член Виконавчої ради Ронні Тонг Ка-Ва сказав, що вибір представника ніколи не був «єдиним питанням» при розподілі адвокатів за вже застарілою системою правової допомоги, додавши, що в цьому питанні також слід враховувати навантаження на державний бюджет.

Пропозиція уряду з’явилася минулого тижня після звинувачення деяких захисників у зайнятті політичних позицій та залученні державних грошей на захист опозиційних діячів та антиурядових протестувальників.

Але критики кажуть, що цей крок, який стосується лише кримінально -правової допомоги, може порушити положення Основного закону, яким гарантуються права людей обирати своє представництво в суді.

Тонг, найстаріший адвокат за фахом, зазначив, що нинішня система правової допомоги була розроблена для справедливого розподілу справ між зареєстрованими адвокатами із вибором лише одного з кількох факторів, які слід враховувати.

“Але після соціальних заворушень у 2019 році виявилось, що деякі схильні мати представників певних юридичних фірм або адвокатів у певних випадках”, – сказав він у неділю в телевізійній програмі, посилаючись на антиурядові протести минулого року в Гонконзі.

«Це створює у людей враження, що існує монополія [цих фірм і адвокатів], що я особисто не вважаю здоровим явищем», додав Тонг.

Раніше адвокатська колегія попередила уряд, що будь -які реформи, які торкаються процесуального представництва у кримінальних справах, повинні враховувати статтю 35 Основного закону, яка гарантує «вибір захисника».

Відкидаючи занепокоєння, Тонг, вже колишній голова Асоціації адвокатів, наполягає на тому, що запропоновані зміни і надалі надаватимуть право обрання представників захисту.

«Ви можете обрати адвоката, призначеного урядом, або свого власного адвоката. Не існує закону, який забороняв би вам наймати власного законного представника “, – заявив він.

Відповідаючи на запитання, чи запропоновані зміни у системі допомоги не є вимаганням від підсудних витрачати власні гроші, щоб найняти адвокатів, яких вони воліють, Тонг відповів: «Це не поріг, а балансова точка. Якщо ви використовуєте гроші платників податків, вам доведеться прийняти систему, такою якою вона буде».

Він додав, що здібності адвокатів з подібним багаторічним досвідом були більш -менш однаковими, підкресливши, що перегляд правил не порушить права та інтереси заявників правової допомоги.

Голова Громадянської партії Алан Леонг Ка-Кіт, також старший радник і колишній голова Асоціації адвокатів, сказав, що статтю 35 можна тлумачити виключно як те, що громадяни повинні мати вільний вибір щодо юридичного представництва.

«Система правової допомоги була створена лише для того, щоб гарантувати, наскільки це може дозволити державна скарбниця, що це право, гарантоване жителям Гонконгу, не буде порушено через брак грошей або що фінансові кошти не є перешкодою для реалізації цього права, гарантованого статтею 35», – сказав Леонг. “Ось чому у нас є така система”.

Адвокат Кріс Нґ Чунг-луен, який працює в системі юридичної допомоги, підкреслив важливість довіри між клієнтом і адвокатом.

“Коли деякі клієнти вибирають певних адвокатів, це відбувається не тому, що вони вважають, що вони допоможуть їм виграти, а тому, що вони вже заздалегідь побудували взаємну довіру”, – сказав він.

Деякі адвокати починають допомагати підсудним з моменту затримання, підтримувати їх заяви про заставу та надавати попередні юридичні консультації, поки їх справи не будуть розглянуті в суді, пояснив Кріс Нґ, зазначивши, що процес може зайняти рік чи два, можливо, і більше.

«Цю взаємну довіру неможливо легко замінити», – сказав він. “Насправді, передача справи юристам, які знайомі з нею, насправді допоможе заощадити час та гроші платників податків, враховуючи, що ці адвокати вже переглянули усі документи та відеоматеріали”.

Відповідно до запропонованих змін, директор з правової допомоги повинен погоджувати кандидатури адвокатів лише за виняткових обставин, наприклад, коли вони представляли своїх клієнтів у судах нижчої інстанції. Ці зміни також запровадять новий верхній поріг для захисників, які займаються цивільними справами, скорочуючи поточну річну квоту з 35 адвокатів-консультантів та 20 судових адвокатів, до 30 та 15 відповідно.

В рамках змін уряд також запропонував зменшити кількість справ, в яких адвокати-консультанти можуть брати участь, до п’яти на рік або до трьох для судових адвокатів.

Наразі адвокатам-консультантам дозволяється щорічно брати участь у 35 справах, пов’язаних з судовими процесами, у порівнянні з 20 для судових адвокатів.