Рада адвокатів України звернулась до Уряду з пропозицією привести Порядок надання безоплатної первинної правничої допомоги суб’єктами, що створюються або залучаються за договорами органами місцевого самоврядування, у відповідність до Закону

Адвокати, які надають безоплатну правничу допомогу, потребують додаткового захисту. Для цього мають посилено працювати комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання БПД при радах адвокатів регіону.

Такого висновку дійшли члени Комітету НААУ з питань БПД на засіданні, яке відбулось 24 жовтня 2023 року, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Питання створення нових механізмів захисту для адвокатів профільний комітет НААУ обговорював у зв’язку із набранням чинності Порядку надання безоплатної первинної правничої допомоги суб’єктами, що створюються або залучаються за договорами органами місцевого самоврядування (постанова Кабміну від 13.10.2023 № 1088)

Документом зокрема передбачається, що моніторинг якості надання адвокатами БППД здійснюватимуть органи місцевого самоврядування. «Це порушення гарантій незалежності адвокатури від держави та в цілому незалежності професійної діяльності адвокатів», – зауважила заступниця голови Комітету Ганна Зосименко. Адже норми Порядку суперечить ст. 25 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», згідно з яким оцінка якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної первинної правничої допомоги здійснюється винятково комісіями, утвореними для цієї мети радами адвокатів регіонів.

Нагадаємо, нещодавно Рада адвокатів України вирішила звернутися до Уряду з пропозицією привести Порядок у відповідність до Закону.

Голова Комітету Оксана Каденко відзначила необхідність напрацювання механізмів додаткового захисту від перевірок держави та органів місцевого самоврядування. Як варіант, вона запропонувала звернення самих адвокатів до комісій якості, утворених РАР. «В таких випадках комісії мають оперативно підтвердити якість наданої БПД і висновок комісії із відображенням оцінки може стати інструментом захисту від інших перевірок з боку сторонніх суб’єктів, не передбачених законом», – зазначила вона.

У зв’язку із цим члени Комітету з питань БПД вирішили посилити роботу над проектом нового Положення про комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання безоплатної правничої допомоги із включенням до нього норм, які захищатимуть адвокатів та розширятимуть їх можливості.

Крім цього, було прийнято рішення розробити пропозиції змін законодавства щодо оплати праці адвокатів, які надають БПД. Сьогодні закріплено невиправдано низький розмір оплати за окремі види правничої допомоги в системі БПД. Також існує проблема своєчасного отримання коштів в окремих випадках.

Також Комітет з питань БПД розпочав роботу з підготовки чергового звіту щодо стану функціонування системи БПД. У зв’язку із цим адвокатів закликають повідомляти про всі випадки порушення їх прав при наданні безоплатної правничої допомоги, а також вносити пропозиції щодо заходів сприяння НААУ у реалізації прав та гарантій адвокатської діяльності під час співпраці адвокатів з цією системою.