Рекомендації CCBE щодо кваліфікації українських адвокатів утвердить принцип взаємності у профільному законодавстві країн ЄС: Ізовітова

«24 червня Постійний комітет ССВЕ ухвалив Рекомендації щодо кваліфікації українських адвокатів. Цей документ дає старт відкриттю кордонів між Україною та країнами-членами Євросоюзу в аспекті доступу до ринку адвокатських послуг», – роз’яснює рішення ССВЕ Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

За словами Голови НААУ, РАУ щойно ухвалений документ став результатом багаторічної міжнародної діяльності НААУ, яка від моменту створення наполягала на запровадженні принципу взаємності у профільному законодавстві про адвокатуру країн ЄС і СОТ.

Так, Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», прийнятий 2012 року у відповідності до резолюції ПАРЄ та висновку Венеційської комісії, містить розділ про статус іноземних адвокатів. Тобто, вже 10 років ринок адвокатських послуг в Україні є не просто декларативно відкритим, але і практично доступним і врегульованим для іноземних колег.

Відповідно, профільний національний закон відображає принцип взаємності, який є європейським стандартом. Окрім того, такий принцип закріплений і в умовах членства України у Світовій торгівельній організації (СОТ), і має бути втілений в законодавстві про адвокатуру інших країн-членів СОТ.

Втім, до цього часу відповідні Рекомендації не були ухвалені, а доступ до європейської практики для українських адвокатів залишався ускладненим.

Питання визнання кваліфікації українських адвокатів в європейських країнах особливо загострилося в останні місяці, коли потреба в такому рішенні європейських регуляторів стала очевидною.

Лідія Ізовітова під час усіх міжнародних заходів останнім часом закликала не тільки до найскорішого ухвалення рекомендацій ССВЕ, але і до втілення принципу взаємності у практичних рішеннях європейських асоціацій адвокатів. Зокрема, Голова НААУ неодноразово зауважувала, що додатковими кроками, які могли би спрощувати адаптацію українських адвокатів до вимог європейських ринків, могли би стати гранти або можливості безкоштовного навчання мов і правничих дисциплін, курси з підвищення кваліфікації у праві саме європейських країн.

«CCBE зазначає, що визнання професійної кваліфікації може здійснюватися тільки відповідно до правил і винятків, передбачених в ГАТС, і регулюється на національному рівні. Підхід до українських адвокатів різниться від держави до держави. CCBE заявляє, що готова до будь-якої координаційної діяльності в цьому питанні, і посилається на низку рекомендацій для правничих та адвокатських товариств держав-членів ЄС, щоб заохотити кроки, які допоможуть українським адвокатам», – ідеться у Рекомендаціях ССВЕ.

Нормативною основою для цього документу стала і Рекомендація 2022/554 від 5 квітня 2022 року, в якій Єврокомісія закликала держави-члени вжити конкретних заходів щодо визнання кваліфікації людей, що рятуються від вторгнення Росії в Україну.

«CCBE може лише підтвердити свою прихильність  наближенню основ національних правил, що підпадають під дію міжнародних договорів, і заявляє про готовність до будь-якої координаційної діяльності, яка може бути необхідною, особливо зважаючи на поточні непередбачені обставини», – зазначено у Рекомендаціях.

Зокрема, в документі ідеться про потребу мінімізації формальних вимог: приймати інші форми підтвердження фактів, ніж оригінали документів, відмовитися від певних вимог або завірених перекладів, зменшити або усунути витрати, такі як щорічні внески тощо. Також вказується, що інформація про адвокатів України міститься в ЄРАУ, з якого іноземні адвокатури можуть отримувати інформацію про своїх українських колег для підтвердження їхньої кваліфікації.

Рекомендації ССВЕ щодо кваліфікації українських адвокатів (неофіційний переклад)

Довідково: Рада правничих та адвокатських товариств Європи (CCBE) представляє адвокатські та правничі товариства сорока шести країн, а через них – понад один мільйон європейських адвокатів.

Правничі та адвокатські товариства-члени CCBE призначили контактних осіб для первинної правової допомоги у більшості країн.e