18 вересня Пленум Верховного суду ухвалив заяву, в якій суддями Верховного суду вчергове були допущені висловлювання, які на думку експертів, направлені на вплив на роботу правоохоронних органів та суддів Вищого антикорупційного суду.
“Верховний Суд як найвищий суд у системі судоустрою, реалізовуючи повноваження із забезпечення незалежності та відповідальності судової влади, вважає за необхідне висловити свою позапроцесуальну позицію щодо ситуації з публікацією Національним антикорупційним бюро України записів, зроблених, за інформацією НАБУ, у кабінеті голови Окружного адміністративного суду міста Києва.
Правову оцінку цим записам може бути надано тільки в процесуальний спосіб під час розгляду кримінального провадження по суті в разі надходження його до суду”, зазначено у заяві.
Такі дії вже засудила Вища рада правосуддя, яка вказала на неприпустимості суддями робити публічні заяви, коментувати в засобах масової інформації матеріали чи перебіг справ, які перебувають у провадженні суду, та піддавати сумніву судові рішення, що набрали законної сили. Суддя також не має права розголошувати інформацію, що стала йому відома у зв’язку з розглядом справи.
Особливо дивним виглядає позиція Пленуму Верховного суду, враховуючи той факт, що справа Окружного адміністративного суду міста Києва може потрапити на розгляд саме до суддів, які голосували на підтримку такої заяви Пленуму.
Нагадаємо, Валентина Данішевська, голова Верховного суду вже впливала на суддів перших інстанцій заявою “доти, доки прокуратура буде слабкішою за адвокатуру, ми не зможемо забезпечити, можливо, якісь обвинувальні вироки”.