Щодо адміністративної відповідальності за прояв неповаги до суду

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без задоволення апеляційну скаргу особи на постанову апеляційного суду про притягнення її до відповідальності за прояв неповаги до суду (ч. 1 ст. 185-3 КУпАП). Скаржник просив скасувати постанову апеляційного суду та закрити провадження у справі стосовно нього у зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Як зазначив ККС ВС, відповідно до ст. 221-1 КУпАП постанова апеляційного суду, прийнята за результатами розгляду справи про адміністративні правопорушення, розглядається Верховним Судом. У нормах КУпАП чітко не деталізовано обов’язки осіб, які беруть участь у розгляді справ про адміністративні правопорушення.

Водночас відповідно до усталеної судової практики, яка ґрунтується на системному аналізі міжнародних актів з урахуванням рішень Конституційного Суду України, суди в певних випадках вправі застосовувати принцип аналогії закону. У цьому випадку найбільш близьким до адміністративно-деліктних правовідносин є кримінальне процесуальне законодавство.

Статтею 329 КПК України визначено, що особи, присутні у залі судового засідання, при вході до нього суду та при виході суду повинні встати. Сторони кримінального провадження допитують свідків та заявляють клопотання, подають заперечення стоячи і лише після надання їм слова головуючим у судовому засіданні. Свідки, експерти, спеціалісти дають показання, стоячи на місці, призначеному для свідків. Особи, присутні в залі, заслуховують вирок суду стоячи. Відхилення від цих правил допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні. Сторони та учасники кримінального провадження, а також інші особи, присутні в залі судового засідання, зобов’язані додержуватися порядку в судовому засіданні і беззаперечно підкорятися відповідним розпорядженням головуючого у судовому засіданні. Сторони та учасники кримінального провадження звертаються до суду «Ваша честь» або «Шановний суд».

Недотримання цих правил є проявом неповаги до суду, і винні особи притягуються до відповідальності, встановленої законом.

Постанова ККС ВС у справі № 263/10894/2020 (провадження № 51-36км21) – https://reyestr.court.gov.ua/Review/94974180