Шляхи та способи відшкодування шкоди завданої війною обговорили у Вищій школі адвокатури НААУ

Як і для правників, так і для громадянського суспільства в цілому питання відшкодування шкоди, на жаль, набуло підвищеної актуальності після початку повномасштабного вторгнення. Ледве не кожен громадянин України відчув на собі наслідки війни, зазнавши збитків від руйнування свого житла та бізнесу. Про те, які на сьогодні існують механізми відшкодування обговорили правники під час фахової дискусії, що відбулася у Вищій школі адвокатури НААУ.

Про це йдеться на сайті ВША НААУ.

З вітальним словом до учасників звернувся директор Вищої школи адвокатури Савва Кузьменко, який підкреслив надзвичайну цінність організованої фахової дискусії, яка покликана, по-перше, розібратися з міжнародним компенсаційним механізмом, з реєстром збитків та процедурою звернення до цього реєстру, по-друге, з’ясувати, чи є успішні кейси в Україні, та чи існують практичні поради щодо обрання того чи іншого способу захисту, по-третє, зрозуміти, яка ситуація зі зверненнями до національних судів з позовами проти РФ про відшкодування шкоди, по-четверте, проаналізувати актуальну судову практику, проблеми доказування та питання щодо юрисдикційного імунітету росії, а також звернення до Європейського суду з прав людини.

Модератором заходу виступила адвокат, доктор філософії в галузі права, старша партнерка адвокатського обʼєднання «Естер Гардіанс» Дарина Кравчук, відзначивши комплексний характер фахової дискусії, яка об’єднала правників, професійною сферою діяльності яких є надання правничої допомоги стосовно фіксації та відшкодування воєнних збитків в Україні, з метою обговорення та вирішення проблемних питань, що наразі існують на практиці.

До фахового обговорення долучився суддя Великої Палати Верховного Суду Олег Ткачук, який розглядаючи питання належного відповідача у справах про відшкодування шкоди, завданої війною, звернув увагу на співвідношення судового імунітету російської федерації та права людини на справедливий суд. Суддя зауважив, що практикою Верховного Суду російську федерацію визнано належним відповідачем у такій категорії справ. Разом з тим, також існує механізм відшкодування збитків, заподіяної війною за рахунок держави Україна, у тому випадку, якщо, наприклад, було мобілізовано чи примусово відчужено майно для потреб оборони.

Про перспективи звернення до інвестиційного арбітражу за відшкодуванням воєнних збитків, завданих країною-агресором, розповів керуючий партнер ЮК «Армада» Олександр Кузнєцов, сфокусувавши увагу на юрисдикційній підсудності, вартості звернення до інвестиційного арбітражу та успішних кейсах його застосування. Спікер зауважив на популярності, яку на сьогодні набувають інвестиційні арбітражі з огляду на те, що такий механізм дає можливість уникнути узурпації влади в руках національних інституцій, передбачених в межах однієї держави, та створює умови для розгляду спору дійсно незалежною третьою стороною. На сьогодні інвестиційний арбітраж є дієвим методом відшкодування збитків, завданих майну, яке знаходиться на тимчасово окупованих територіях.

Про роботу Мін’юсту по створенню міжнародного компенсаційного механізму доповіла  начальник відділу взаємодії міжнародних механізмів відшкодування збитків, завданих збройною агресією на території України Міністерства юстиції України Тамара Довгополюк. Мета такого механізму полягає у побудові тісної співпраці з міжнародними партнерами та міжнародними організаціями цілісної системи, яка покликана забезпечити реальне відшкодування збитків, завданих агресією. Спікер доповіла про Реєстр збитків як першу складову механізму, порядок його функціонування та процедуру звернення, зазначивши, що на сьогодні Реєстр розпочав прийом заяв поки що одній категорії – пошкодження або знищення житлової нерухомості.

Про  досвід звернення до ЄСПЛ та шляхи виконання рішень за усіма наявними способами захисту доповіла доктор права Страсбурзького університету Олександра Стешенко. Спікер підкреслила, що застосування такого механізму потребує попереднього ретельного аналізу перспектив розгляду звернення та побудування правової позиції, а також зосередила увагу на важливості дотримання критеріїв ratione personae, ratione temporis, строків звернення до ЄСПЛ, а також визначення про порушення яких саме положень Конвенції буде йтися у заяві.

На завершення заходу Дарина Кравчук подякувала учасникам за виявлений інтерес до фахової дискусії, а також висловила надію, що саме такі заходи наближають нашу перемогу та покликані сприяти притягненню агресора до відповідальності, в тому числі і фінансової, аби кожна людина, яка зазнала збитків, отримала справедливе відшкодування.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST