Сімейні спори під час збройної агресії. Виклики для сімейних адвокатів: адвокат Ганна Гаро

В рамках правоосвітнього марафону Вищої школи адвокатури на теми воєнного права відбувся вебінар «Сімейні спори під час збройної агресії. Виклики для сімейних адвокатів», лектором якого виступила Ганна Гаро, адвокат, Голова Комітету з сімейного права НААУ, керівник Центру сімейного права ВША НААУ.

24.02.2022 відбувся поділ людей на тих, хто прийняв рішення виїхати з зон бойових дій та тих, хто вирішив залишитися. Емоції, що і так супроводжували кожен сімейний спір, раптово стали ще гострішими, а рішення – швидшими та більш радикальними. Хто думав чи перебував у процесі розлучення – або передумав, або поставив на паузу, або переконався, що хоче завершити цей процес якомога скоріше. Інші ж – навпаки почали масово укладати шлюби.

З початку збройної агресії щодо України змінилось життя кожного українця. Що ж до професійної сфери, то в роботі сімейного адвоката також відбулися значні зміни.

  • значна кількість людей роз’їхалась по різних містах та країнах. Це і клієнти, і опоненти, і колеги, і свідки, що мали давати показання у справах…
  • встановлено особливі режими роботи судів, нотаріусів, державних органів, різних установ та організацій;
  • тимчасово було обмежено доступ до Єдиного реєстру судових рішень та інших державних реєстрів і можливість перевірити стан розгляду справ, нерідко відсутня можливість ознайомитись з матеріалами справи, що значно ускладнює процес надання правничої допомоги;
  • постійні оновлення чинного законодавства, обумовлені необхідністю оперативного врегулювання тих чи інших процесів в умовах воєнного стану.

Тож сімейні адвокати мають тримати руку на пульсі всіх новел та змін, щоб ефективно надавати правничу допомогу своїм клієнтам.

Запити клієнтів, які стали актуальними через війну, абсолютно полярні, – поділилася досвідом Ганна Гаро. Це розлучення, чи навпаки – збереження сім’ї, оскільки воєнні дії вплинули на психоемоційний стан клієнтів та в деяких випадках підштовхнули до прийняття остаточних рішень.

У зв’язку з військовою агресією росії актуальними стали наступні звернення клієнтів:

  • запит про встановлення контакту з дитиною, яка з одним з батьків виїхала закордон;
  • консультації щодо можливості вирішення питання виїзду закордон за сімейними обставинами. Наприклад документальне підтвердження проживання дітей з батьком, оформлення статуту багатодітного батька;
  • оформлення опіки/усиновлення дитини.

Лектор застерігає колег від штучних позовів та порушення правил адвокатської етики. Наразі у людей відбувається загострення емоційних станів, їм потрібен мудрий сімейний адвокат.

Складнощі в роботі, з якими зіштовхнулись сімейні адвокати:

  • призупинилась робота щодо розгляду сімейних справ, яка наразі відновлюється;
  • державна виконавча служба не працює на території активних бойових дій, більшість виконавчих дій не здійснюється;
  • особливості вчинення нотаріальних дій.

Ганна Гаро приділила увагу правилам виїзду чоловіків та батьків з дітьми закордон. Важливим у даному питанні є перелік підтверджуючих документів. Одною з підстав може бути рішення органів опіки та піклування щодо проживання дитини з батьком, однак прикордонна служба вимагає наявності саме рішення суду.

Під час воєнного стану актуальною стала спрощена реєстрація шлюбу. Зміни були запроваджені Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» від 7 березня 2022 р. № 213.

Нерідко у клієнтів, що виїхали закордон виникають проблеми з реєстрацією народження дитини. Основним нюансом є вірна подачі заяви від батька дитини та особливості подачі такої заяви в країнах Європи.

За словами Ганни Гаро, у 2022 році вже можна виокремити нові актуальні запити від клієнтів іпрогнозується подальша активізація звернень щодо таких категорій справ:

  • визначення місця проживання дитини,
  • встановлення факту перебування у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу;
  • встановлення контакту з дітьми, які виїхали за кордон після 24.02.;
  • встановлення фактів/ реєстрація смерті та народження;
  • встановлення опіки (тимчасового влаштування) та усиновлення;
  • спадкові спори.