Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Сімейно-правові спори: як адвокату заробляти більше за допомогою медіації”, Стадник Світлана, сертифікований міжнародний бізнес та сімейний медіатор, супервізор сімейних медіаторів, розповіла про актуальність сімейної медіації у сімейно-правових спорах та чим обумовлена їх складність.
Під час розлучення життєві зміни відбуваються одночасно на багатьох рівнях:
- емоційному
- економічному
- соціальному
За рівнем стресу розлучення співставне із смертю чоловіка/дружини чи їх ув’язненням.
Під час розлучення всі члени сім’ї проживають труднощі та потребують адаптуватись до змін:
- Мама (стрес, піклування про стан дітей, нова логістика і житло, юридичні послуги, потреба у ясності щодо стосунків з колишнім чоловіком та аліментів, зниження рівня життя, горювання щодо втрати сім’ї);
- Тато (страх втратити зв’язок з дітьми, нова логістика і житло, збільшення витрат, потреба вибудувати стосунки з дітьми у новому форматі, стрес, горювання щодо втрати сім’ї)
- Діти (потреба у стабільності, ясності щодо того, яким буде майбутнє життя, чи люблять батьки, чи має право дитина любити обох батьків та їхніх нових партнерів, чи буде ходити в нову школу, потреба справитись з почуттям провини за розлучення батьків та відгорювати втрату сім’ї).
Складність сімейно-правових спорів зумовлена:
- Недосконалістю окремих норм законодавства: різна судова практика застосування норм сімейного права при розгляді аналогічних справ та багаторічні судові процеси.
- Суперечливою судовою практикою у складних справах поділу майна подружжя та при розірванні цивільного шлюбу.
- Складністю врахування потреб дитини в рамках судового розгляду та, як наслідок, нанесення шкоди психологічному стану дітей самим процесом.
Адвокат має, за можливості, сприяти позасудовому врегулюванню спорів між клієнтом та іншими особами, а в разі неможливості цього, застосовувати всі законні засоби ефективного вирішення спору на користь клієнта.
Медіація є одним із таких засобів ефективного вирішення проблеми. Медіація – це перехід по одну сторону барикад за допомогою професійного посередника.
Важливо, щоб опоненти, які до цього були проти один одного, почали боротися не один з одним, а з тими проблемами, викликами, які не дозволяють ефективно взаємодіяти. Цьому допомагають переговори за участі нейтрального посередника з метою досягнення спільного рішення прийнятного для обох.
Результатом медіації, крім вирішення конфлікту шляхом досягнення домовленості, є налагодження комунікації, збереження добрих стосунків, краще всебічне розуміння ситуації та один одного.
Медіація працює за такими ключовими принципами:
- Конфіденційність
- Нейтральність медіатора
- Самовизначення сторін
- Добровільність
Отже, результати медіації можуть бути закріплені:
- Нотаріально посвідчений договір щодо розміру аліментів, поділу майна подружжя, купівлі-продажу, дарування…;
- Укладання мирової угоди;
- Письмовий договір щодо місця проживання, зустрічей, виховання та інших важливих питань батьківства;
Медіація в сімейних справах корисна в таких справах як:
- (до) шлюбний договір
- розлучення / розірвання цивільного шлюбу
- конфлікти між батьками та дорослими дітьми (16+), між сиблінгами та іншими родичам
- розподіл спадку
- зміни в сімейному бізнесі
Якою можемо бути роль адвоката в сімейній медіації:
- Адвокат клієнта: підготовка правової позиції, текст угоди за результатами медіації;
- Сімейний медіатор: якщо він не є адвокатом однієї із сторін та пройшов відповідне навчання;
- Колаборативний сімейний адвокат: застосування навичок сімейного медіатора для ефективної комунікації та захисту найкращих інтересів обох клієнтів;