Під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів у Вищій школі адвокатури на тему «Складний діалог: робота із супротивом клієнтів», Білик Тетяна практикуючий психолог, психотерапевт, тренер , акредитований медіатор (CEDR) зазначила, що супротив перешкоджає надходженню небажаної для свідомості інформації.
Супротив виконує захисну роль та є захисним механізмом, що допомагає сторонам справлятися з конфліктом, де тривога або інші негативні переживання занадто сильні.
Супротив розуміється як об’єкт роботи адвоката, ціль якого – розкриття та аналіз супротиву для виявлення потреб та інтересів клієнтів, що були порушені в результаті конфлікту.
Джерела виникнення супротиву:
- внутрішні, які формують супротив клієнта як реакцію, що виникає зі структури самої особистості, зокрема з таких її проявів як: тривога, страх, болісні переживання.
- зовнішні, які визначають появу супротиву як реакції клієнта на загрозу зі сторони зовнішніх об’єктів, а саме: опонента та третіх осіб.
Техніки залучення та робота із супротивом при таких формах захисту:
- Сильні емоції та переживання
- Негативні асоціації
- Незнання судового процесу
- Ризик: репутація, статус-кво, контроль
- Попередній негативний досвід у спробах вирішити своє питання
- Недовіра до спеціаліста
Супротив – це агресія. Робота з агресією – її прийняття. Велика сила в тому, щоб не використовувати силу! («логічне втискування» – це форма сили!) Супротив – це результат недовіри. Супротив – це будь-який прояв людини, що протистоїть спробам іншої людини здійснити на неї/нього вплив.