Soft skills для клієнта: що бажає юрист від клієнта і як виконувати встановлені юристом правила?

Ганна Колесник, голова Комітету захисту прав людини НААУ, Ігор Свєтлічний, голова секції відновного правосуддя Комітету захисту прав людини НААУ

З розвитком правового суспільства збільшуються очікування від адвокатів, збільшується і кількість скарг на адвокатів. Тому клієнтам варто знати, як їх бачать юристи, як найкраще спілкуватися для того, щоб правнича  допомога ставала кращою і якіснішою. 

Наукові дослідження свідчать – ефективна взаємодія між людьми вкрай важлива. 

Ігор Свєтлічний проаналізував типові soft skills поради, які слід використовувати клієнту. 

 • Будьте привітні. Проявляйте доброзичливість у розмові. Вносьте позитив у бесіду. Загалом поводьтеся так, як би ви хотіли, щоб поводилися з вами.
 • Будьте ввічливими. Найголовніше – ввічливо ставитися до юристів, навіть якщо ви їх поки що не розумієте. Вживайте якнайчастіше слова “дякую” і “будь ласка”. Дайте юристу закінчити думку і тільки потім вступайте в розмову. Проявляйте терпіння в будь-якій ситуації.
 • Поважайте співрозмовника. Не кажіть нічого образливого, поважайте і поводьтеся з юристами так, як би ви хотіли, щоб вони поводилися з вами.
 • Підтримуйте візуальний контакт, посміхайтеся, слухайте і випромінюйте позитив, навіть якщо у вас поганий настрій.
 • Слухайте. Найважливіша частина спілкування полягає в активному слуханні, а не тільки в розмові. Набагато менше має значення кількість і якість розмови. Набагато важливіше відповідати на те, про що вас запитують. Практикуйте основні навички слухача і вміння читати між рядків. Усе те, що нас оточує, – впливає на наш настрій, а ви, зі свого боку, впливаєте на настрій людей, які вас оточують.
 • Посміхайтеся, навіть якщо у вас видався не найкращий день. Спочатку усмішка буде здаватися натягнутою, але зовсім скоро ви зрозумієте, що відчуваєте себе краще.

Ганна Колесник поділилася деякими типовими очікуваннями, які варто знати клієнтам завчасно і які не завжди прописують в угодах з адвокатом: 

 • клієнт не повинен порушувати стратегію і домовленості;
 • обговорювати всі кроки і приймати рішення спільно;
 • якнайшвидше повідомляти про всі повістки, виклики;
 • повідомляти всі обставини, не приховувати жодних деталей;
 • надати відразу всі наявні документи та розказати про ті, що знаходяться в інших осіб або можуть бути витребувані;
 • не чіплятися до кожної коми, “тримати себе в руках”;
 • розуміти, якщо адвокат приїхав до суду, а засідання переносять або відкладають, то така робота теж повинна бути врахована, тому що адвокати завжди готуються до зустрічей і засідань заздалегідь, переносять інші справи, вкладають свій час і ресурси.

І головне, підсумовує Ганна, вибирати адвоката, з яким комфортно.

Цікаво, що ми, юристи, адвокати, судді, прокурори, науковці, правозахисники, розраховуємо у спілкуванні з клієнтом на те, що люди пам’ятають, чого їх вчили в середній школі. Наші люди, українці, є одними з найосвіченіших людей у світі, тому і ми, адвокати та юристи, розраховуємо на розумних громадян, на розумних співрозмовників і розумних клієнтів. Наші люди цього варті.

Розповімо цікавий випадок. До тих клієнтів, хто неадекватно спілкується, іноді доводиться викликати навіть екстрену медичну допомогу, це реальний приклад з розповіді нашого колеги, відомого адвоката, головного спеціаліста Лівобережного місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги в місті Києві Павла Поповича. Дійсно, у випадку, що мав місце, приїхавши на виклик і поспілкувавшись із таким клієнтом, бригада екстреної медичної допомоги передала клієнта психіатричній бригаді.

Існує навіть думка, що з юристом, а особливо з адвокатом, потрібно спілкуватися як з другом, як з родичем, як з найближчою людиною, справді довіреною особою, іноді ближчим, ніж батьки чи діти. Це гіпербола, але в ній іноді є сенс. Чому? Тому що в разі попадання клієнта в місця несвободи адвокат — це єдина ниточка, яка буде зв’язувати людину із зовнішнім світом.

Які ж найтиповіші помилки у спілкуванні клієнта з юристом?

Ми всі люди, ми наділені як інстинктами, так і свідомістю та людським розумом, це дозволяє нам давати свою інтерпретацію речам, фактам, обставинам.

Люди легко можуть перекручувати факти, на відміну від тварин, які керуються інстинктами, обманювати навіть адвоката, видавати бажане за дійсне. Є чудове юридичне прислів’я — “клієнт завжди бреше”. Іноді це дійсно так.

Підсумовуючи, дамо таку пораду: говорити правду і тільки правду адвокату — це запорука успіху в справі.

Дозвольте надати ще декілька порад клієнтам з курсу soft skills. Психологи вважають, що люди – загадкові істоти. Вони не йдуть у комплекті з інструкцією і з ними набагато більше проблем, ніж зі смартфоном. Ніколи не знаєш, чого від них чекати. Це жарт, але для багатьох людей спілкування є стресовою ситуацією. Якщо ви боїтеся говорити з людьми, вам потрібно для початку впоратися з відчуттям тривоги. Адвокат вас зрозуміє, не бійтеся!

Розвивайте впевненість у собі, щоб найкраще захистити себе, але поважайте думку та особистість вашого юриста.

Наукові дослідження та психологи радять: практикуйте свої соціальні навички якнайчастіше. Можна почати зі спілкування про свою проблему в колі сім’ї або навіть з малознайомими людьми, наприклад продавцями або таксистами. Це теж допоможе Вам у спілкуванні з юристом-професіоналом.

Під час першої зустрічі з юристом необхідно якнайточніше представитися, розказати основні віхи свого життя, плани на майбутнє та надати всі наявні документи, навіть якщо це власні замітки або нариси.

Добре ставтеся до юристів, з повагою та розумінням. Ви зможете вдосталь поспілкуватися, якщо будете чемні. Вислуховуйте, не перебивайте. 

Робіть все, щоб провести бесіду максимально корисно. Задавайте питання, слухайте і беріть активну участь у розмові. Не займайте весь час своїми думками, але й не будьте тихонею. Розмови та дії з юристом вимагають злагодженості та довіри учасників.

Межі дозволеного закладені в нас на рівні інстинктів. Завжди будьте в елегантному вигляді та гарному настрої.

Що робити, якщо юрист взагалі не розуміє клієнта, а клієнт – юриста?

Стаття 59 Конституції України гарантує право кожного на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.

Стаття 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” чітко перелічує більше ніж 14 категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу за рахунок держави. Повірте, майже всі громадяни та особи без громадянства, біженці та здобувачі притулку, у тому числі неповнолітні, реабілітовані, викривачі та жертви домашнього насилля зможуть отримати правову допомогу за рахунок держави в тих чи інших випадках.

Клієнт може вільно змінити адвоката, наприклад написати заяву про заміну адвоката, який призначений йому від держави, і це відбувається на абсолютно законних підставах — незгода адвоката з правовою позицією клієнта. У цьому випадку правила адвокатської етики забороняють надалі правову допомогу клієнту фахівцем, правова позиція якого не збігається з позицією клієнта. Будь ласка, друзі, не забувайте користуватися цим, знаходьте спільну мову зі своїм юристом або міняйте юриста, тоді все буде добре.

Директор Лівобережного місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги в місті Києві, адвокат Леся Бурчак радить клієнтам, котрі скаржаться на адвокатів, таке: “Чемно та ввічливо, з повагою спілкуйтеся з адвокатами та юристами, розуміючи, що юрист має більший досвід у сфері права і тому варто завжди дослухатися до його порад”.

Чи варто судитися з юристом, оскаржувати неправомірні, на думку клієнта, дії юриста?

Клієнти іноді вважають юристів своїми слугами, сліпими виконувачами своєї волі, своїх бажань і примх.

Але юрист, правознавець — це не слуга клієнту, це його друг і порадник, тому судитися зі своїми юристами це останнє. Цього робити ми не радимо нікому та ні в якому разі. Значно краще для всіх знайти спільне вирішення питання, яке задовольнить обидві сторони, чи не так?

Крім того, маючи професійні знання та досвід, грамотний юрист завжди може відсудити у клієнта наданий гонорар, витрати на правову допомогу та ще й моральну шкоду.

На завершення бажаємо всім розуму та гнучкості у спілкуванні, бажаємо клієнтам ставитися до адвокатів з повагою, як до найважливішого радника, якому можна в усьому довіряти, із вдячністю та задоволенням отримувати їхню професійну правничу допомогу.