Спрощувати під час війни процедуру всиновлення не можна: секретар КЦС ВС Ірина Фаловська

Про це секретар Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ірина Фаловська сказала в коментарі після круглого столу «Безпека і захист дитини в умовах воєнного часу: сучасні виклики, загрози та шляхи їх подолання». Круглий стіл організувала Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України за ініціативою Центру «Адвокат дитини» ВША НААУ. На нього були запрошені адвокати, науковці, представники органів державної влади та органів системи ювенальної юстиції, експерти у сфері захисту прав дітей громадських правозахисних організацій.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

На заході обговорювали питання щодо усиновлення дітей під час війни. Йшлося й про те, що в додатку «Дія» з’явиться послуга, яка спрощує оформлення документів для усиновлення. Ірина Фаловська припустила можливість спрощення якихось формальних моментів, як-то надання довідок тощо, але зауважила, що саму процедуру всиновлення під час війни спрощувати не можна.

Ірина Фаловська зазначила, що і в мирний час питання усиновлення є дуже чутливим, і суди інколи змушені розглядати справи навіть про скасування усиновлення. Під час війни воно стає ще більш чутливим – люди можуть перебувати в певному морально-психологічному (емоційному) стані та не оцінювати реально свої можливості. Тому суддя ВС запропонувала розглянути доцільність встановлення на законодавчому рівні певного терміну після закінчення війни для перевірки підстав і обставин усиновлення дітей у воєнний період.

Крім того, Ірина Фаловська зауважила, що необхідно також встановити долю дітей, які перебувають у спеціальних навчально-виховних установах для дітей і підлітків, спеціальних виховних установах, розміщених на територіях або наближених до зони проведення бойових дій, або тих, де бойові дії відбувалися. Треба з’ясувати, скільки в нас таких установ, яка кількість дітей у них перебуває, куди вивезли цих дітей і в яких умовах вони перебувають зараз. Оскільки, зазначила суддя ВС, такі діти потребують особливої уваги.